“НАНОГУБКИ” ДОПОМАГАТИМУТЬ ЛІКУВАТИ БАКТЕРІАЛЬНІ ІНФЕКЦІЇ

Share Button

“НАНОГУБКИ” ДОПОМАГАТИМУТЬ ЛІКУВАТИ БАКТЕРІАЛЬНІ ІНФЕКЦІЇ

Американські фахівці в галузі нанобіотехнології Che-Ming J. HuRonnie H. FangJonathan CoppBrian T. Luk та Liangfang Zhang навчилися боротися з бактеріальними інфекціями й токсинами різної природи за допомогою полімерних симуляторів еритроцитів. Результати своїх досліджень наукова група з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго опублікувала в журналі Nature Nanotechnology.

Запропонований метод, який автори назвали методом «наногубки», можливо застосовувати для боротьби з токсинами кишкової палички, наслідками зміїних і бджолиних укусів. Для експерименту на мишах дослідники вибрали більш вірулентний метицилін-резистентний золотистий стафілокок.

Серія досліджень показала, що миші, яким заздалегідь ввели в кров «наногубки», згодом в 89 % випадків переносили смертельну дозу токсину стафілококів. Обробка «наногубками» після введення отрути показала 44-процентну виживаність.

В основі методу лежить принцип приманки. Токсини багатьох бактерій, в тому числі метицилін-резистентного золотистого стафілокока, атакують еритроцити, перфоруючи в них пори, що призводить до їх руйнування. Завдання “наногубок” – відволікти дію токсинів на себе і вивести їх з організму через метаболічні процеси в печінці.

Полімерні кульки діаметром 85 нанометрів покривають мембраною еритроцитів, яку попередньо отримують з крові. Мембрани одного еритроцита вистачає на кілька тисяч “губок”. В результаті імунна система організму не може відрізнити «наногубки» від еритроцитів і не перешкоджає їх руху по судинним руслом.

Успішна елімінація інфекції в лабораторних дослідженнях спостерігалася навіть при співвідношенні введеного токсину до кількості «наногубок» в крові 70:1. Автори дослідження мають намір продовжити клінічні досліди, щоб доопрацювати метод.

Докладніше на сайті Nature Nanotechnology (англ.)
Малюнок з сайту  Nature Nanotechnology