ВООЗ ДОСЛІДИВ ПОРУШЕННЯ ДОСТУПУ ДО ЛІКІВ ТА МЕДИЧНИХ ВИРОБІВ У ЛЮТОМУ-ЧЕРВНІ В УКРАЇНІ

Link

Share Button

ВООЗ ДОСЛІДИВ  ПОРУШЕННЯ ДОСТУПУ ДО ЛІКІВ ТА МЕДИЧНИХ ВИРОБІВ  У ЛЮТОМУ-ЧЕРВНІ В УКРАЇНІ

Всесвітня організація з охорони здоров’я (ВООЗ) опублікувала результати дослідження, метою якого було задокументувати та проаналізувати причини порушення доступу населення України до ліків та медичних виробів на ранніх етапах війни. У звіті висвітлено, як воєнна агресія росії стала причиною широкого спектру атак на інфраструктуру охорони здоров’я зокрема: виробників і дистриб’юторів лікарських засобів та аптечні заклади, та відображено, як завдяки впорядкованому законодавству та залученню волонтерів вдалося подолати труднощі з логістикою та брак людських ресурсів.

На основі проведеного аналізу надано рекомендації щодо відновлення та/або створення систем, які є стійкими у реаліях затяжного конфлікту. Незважаючи на те, що рекомендації розроблено спеціально для ситуації в Україні, автори вважають, що багато з виявлених процесів можуть бути актуальними в інших конфліктних ситуаціях.

Докладніше (переглянути)

З НОВИМ РОКОМ! HAPPY NEW YEAR!

Link

Share Button

Добігає кінця 2022 рік, рік важких випробувань для всіх нас.
Про професійне, про роботу у році, що минає, вже мав нагоду розповісти.
Зараз же хочу привітати і уклінно подякувати нашим Захисникам, Воїнам Світла, які тримають нашу Землю, наше Небо, наші Води!
Нашим Енергетикам, які розсіюють для нас холод і морок!
Звичайно ж, своїм колегам – Медикам і Фармацевтам, які вдень і вночі, щохвилини бережуть і рятують життя і здоров’я наших воїнів і цивільних!
І всім нашим Людям, які, кожен на своєму місці, наближають нашу Перемогу!
Ми вистоїмо і переможемо.
Окремі вдячність і вітання нашим закордонним друзям, які підтримують нас!

Дорогі друзі, з Новим роком! Бажаю Вам бути здоровими та щасливими!

My dear friends, Happy New Year! I wish you be healthy and happy!

Mes chers amis, Happy New Year! Je vous souhaite d’être en bonne santé et heureux!

Mis queridos amigos, Feliz Año Nuevo! Deseo que usted sea sano y feliz!

我親愛的朋友,新年快樂!祝你健康快樂!

أصدقائي الأعزاء، سنة جديدة سعيدة! أتمنى لك أن تكون صحية وسعيدة!

ЗНАКОВІ ПОДІЇ РОКУ: ЩО ЗМІНИТЬ ВІТЧИЗНЯНИЙ ФАРМРИНОК ПІД ЧАС ВІЙНИ І В МАЙБУТНЬОМУ?

Link

Share Button

ЗНАКОВІ ПОДІЇ РОКУ: ЩО ЗМІНИТЬ ВІТЧИЗНЯНИЙ ФАРМРИНОК ПІД ЧАС ВІЙНИ І В МАЙБУТНЬОМУ?

(Світлана Тернова, редактор ThePharmaMedia, журналіст)

публікація на сайті 30 грудня 2022 року

Нинішній рік видався вкрай складним для держави, суспільства і галузі охорони здоров’я. Водночас він виявився щедрим на законодавчі та урядові ініціативи у сфері обігу ліків. Чи вдалося завдяки цьому вирішити наявні проблеми, працювати на випередження й досягти позитивних зрушень? І як вони вплинуть на завтрашній день вітчизняної фарми?

Continue reading

ВПРОДОВЖ РОКУ ДЕРЖЛІКСЛУЖБА ПОСИЛИЛА МІЖНАРОДНУ СПІВПРАЦЮ І ВЛАСНІ МОЖЛИВОСТІ

Link

Share Button

ВПРОДОВЖ РОКУ ДЕРЖЛІКСЛУЖБА ПОСИЛИЛА МІЖНАРОДНУ СПІВПРАЦЮ І ВЛАСНІ МОЖЛИВОСТІ
(Світлана Тернова, редактор ThePharmaMedia, журналіст)

публікація на сайті 28 грудня 2022 року

На здійснення законодавчих та урядових ініціатив у сфері обігу ліків сьогодні зосереджено увагу всіх дотичних інституцій. Багато завдань покладено на Держлікслужбу.

Про основні напрямки її роботи та підсумки діяльності у році, що минає, та плани на наступний рік розповів заступник Голови Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, доктор медичних наук Володимир КОРОЛЕНКО.

Continue reading

СПРОБА ПІДКУПУ КЕРІВНИКА ДЕРЖЛІКСЛУЖБИ

Link

Share Button

СПРОБА ПІДКУПУ КЕРІВНИКА ДЕРЖЛІКСЛУЖБИ

09.12.2022 року  в приміщенні Держлікслужби було затримано іноземного підприємця, який  намагався  «вирішити» інтереси своєї аптечної мережі  та запропонував неправомірну вигоду голові Держлікслужби. Підприємця  викрили при передачі неправомірної вигоди у розмірі 10 тис. дол. США.

Розслідування злочину було здійснено спільно Національним антикорупційним бюро України,  Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою та Службою безпеки України. Слідством встановлено, що іноземець намагався передати керівнику Держлікслужби кошти, аби той посприяв і надав відповідний дозвіл для швидкого ввезення лікарських засобів які містять наркотичні  речовини і прекурсори, вільний обіг яких заборонено.

Докладну інформацію також опубліковано на офіційних сайтах та на сторінках соціальних мереж  НАБУСАП та СБУ.

11.12.2022 року слідчий суддя Вищого антикорупційного суду застосував до підприємця запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави у розмірі 4 млн 962 тис грн. Йому повідомили підозру за ч. 4 ст. 369 Кримінального кодексу України.

Зустріч керівництва Держлікслужби з правоохоронцями

ВИСТУП НА МІЖНАРОДНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ, ПРИСВЯЧЕНІЙ СПІВПРАЦІ УКРАЇНИ І КРАЇН ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ

Link

Share Button

УЧАСТЬ У МІЖНАРОДНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ, ПРИСВЯЧЕНІЙ СПІВПРАЦІ УКРАЇНИ І КРАЇН ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ

25 листопада 2022 року у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбулася Міжнародна наукова конференція «Україна-Латинська Америка: 30 років співпраці, до 100-річчя з Дня народження українського вченого Ю.В. Кнорозова». Автор сайту для секції «Відносини України з державами Латинської Америки. Українська діаспора в країнах Латинської Америки» представив виступ “Prospects of Ukraine’s relations with Latin American countries in the pharmaceutical field”, у якому висвітлив основні перспективи співпраці України і латиноамериканських країн у фармацевтичній сфері, з урахуванням можливостей платформ Організації американських держав (ОАS), Панамериканської організації охорони здоров’я (PAHO), ВООЗ, PIC/S, Комісії ООН з наркотичних засобів. Розвиток взаємовигідних відносин з країнами Латинської Америки є важливою частиною стратегії нових горизонтів, презентованої міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою у жовтні 2022 року. Ця стратегія покликана просувати національні інтереси України в усіх куточках світу, зробити зовнішню політику нашої держави справді глобальною. Серед пріоритетних напрямів співпраці в рамках стратегії нових горизонтів є фармацевтика. Важливим моментом співпраці України у рамках Всесвітньої організації охорони здоров’я стало обрання у вересні 2022 року України в особі міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка до складу Виконавчої Ради ВООЗ, що набуває особливої ваги в контексті сучасних безпрецедентних викликів, насамперед пандемій та гуманітарних наслідків російської агресії проти України.

 

14 ЛИСТОПАДА – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ

Link

Share Button

14 ЛИСТОПАДА – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ

Сьогодні відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом, захід, започаткований у всьому світі для того,  щоб вкотре привернути увагу до цієї небезпечної хвороби, непомітної на її перших стадіях. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, цукровий діабет збільшує смертність в 2-3 рази і значно скорочує тривалість життя.

Щороку кампанія Всесвітнього дня боротьби з діабетом присвячена певній темі, яка триває один або кілька років. Темою цього року є «Доступ до лікування діабету».

Фармацевт часто може бути першим, хто, за скаргами пацієнта, може запідозрити наявність діабету та порекомендує звернутися до лікаря. Ознаками цієї хвороби можуть бути:

  • надмірне сечовиділення;
  • спрага;
  • постійне відчуття голоду;
  • втрата ваги;
  • постійне відчуття втоми;
  • погіршення зору.

Напередодні Дня боротьби з діабетом заступник Голови Держлікслужби Володимир Короленко  обговорив роль фармацевта в боротьбі з цією підступною хворобою, асортимент і роботу аптечного закладу із працівниками однієї з аптек міста Києва під час її відвідин.

Від початку воєнних дій ситуація із запасами інсуліну в Україні була  напруженою, але на сьогоднішній день її вдається стабілізувати. Держлікслужба продовжує збирати інформацію щодо наявності інсуліну в  аптеках. На час воєнного стану відпуск інсулінів максимально спрощений. Інсулінозалежні можуть отримати життєво необхідні препарати як за електронним, так і за паперовим рецептом, затримок з постачанням немає.

Ведення таких пацієнтів потребує уваги не лише медичних працівників, але й фармацевтичної опіки. Працівник аптечного закладу може ознайомити відвідувача з різними способами самоконтролю щодо кількості глюкози у крові та допомогти підібрати відповідні медичні вироби, проконсультувати стосовно використання тест-смужок або спеціального приладу – глюкометра та ведення щоденника самоконтролю, що у подальшому допоможе лікарю у корегуванні лікування.

Під час відпуску з аптеки препаратів інсуліну фармацевт також має відповісти на питання хворих та  надати  практичні поради щодо зберігання препаратів інсуліну, що потребують досить вузького температурного інтервалу  – від +2 ºС до +8 ºС, та надати хворому рекомендації щодо їх зберігання в домашніх умовах.

Аби не порушити такий температурний  режим і забезпечити якість і безпечність інсуліну, аптечні заклади використовують генератори в умовах віялових та аварійних відключень.

Зазначимо, що підприємства, що здійснюють виробництво лікарських засобів, в тому числі лікарських засобів, які застосовують для профілактики та лікування цукрового діабету і його ускладнень, в цілому відповідають Ліцензійним умовам, в які імплементовано вимоги міжнародного стандарту GMP.

Крім того усі лікарські засоби, що ввозяться на територію України з метою подальшої реалізації, в тому числі для лікування цукрового діабету, підлягають державному контролю з боку Держлікслужби.

Держлікслужба робить усе можливе, щоб забезпечити громадян України якісними та доступними лікарськими засобами та медичними виробами.

УЧАСТЬ У КРУГЛОМУ СТОЛІ З ФАРМАЦЕВТИЧНОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Link

Share Button

УЧАСТЬ У КРУГЛОМУ СТОЛІ З ФАРМАЦЕВТИЧНОГО САМОВРЯДУВАННЯ

8 листопада 2022 року на базі Національного фармацевтичного університету (м.Харків) було проведено круглий стіл на гарячу тему “Професійне самоврядування у фармацевтичному секторі галузі охорони здоров’я”.  Учасники зустрічі, на якій були присутні понад 200 небайдужих фахівців-фармацевтів, заслухали доповіді ректора НФаУ Алли Котвіцької, генерального директора Директорату медичних кадрів, освіти і науки МОЗ України Сергія Убогова, голови правління ГО «Всеукраїнська Фармацевтична Палата» Олега Клімова та професора кафедри цивільного права Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого Вікторії Надьон.  В ході дискусії виступив заступник голови Держлікслужби України Володимир Короленко.

РОЛЬ ФАРМАЦЕВТА У БОРОТЬБІ З ІНСУЛЬТОМ

Link

Share Button

РОЛЬ ФАРМАЦЕВТА У БОРОТЬБІ З ІНСУЛЬТОМ

У 2004 році Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила інсульт глобальною епідемією, а у 2006 році була заснована Всесвітня організація боротьби з інсультом, яка ініціювала  проведення Дня боротьби з інсультом щороку 29 жовтня.

Захворюваність на інсульт є серед основних причин смертності не лише в Україні, але й у багатьох країнах світу. Особливої актуальності ця патологія набула в умовах воєнної агресії проти нашої країни, коли громадяни України живуть в умовах постійного стресу. Стрес, тютюнопаління, надлишкова вага, цукровий діабет, недостатня фізична  активність, зловживання алкоголем – є основними чинниками ризиків виникнення інсульту. І фармацевт одним із перших може побачити ознаки інсульту, коли до аптеки заходить відвідувач і запитує, наприклад, ліки проти головного болю.

Як це відбувається на практиці,  спеціалісти Держлікслужби з’ясовували разом із кореспондентом профільного видання. Заступник голови Держлікслужби Володимир Короленко відвідав одну з аптек, де побачив, як фармацевт у розмові з відвідувачем привернула увагу до наявності факторів ризику виникнення інсульту, проконсультувала щодо загрози серцево-судинних захворювань, запропонувала виміряти артеріальний тиск та нагадала про необхідність профілактики серцево-судинних захворювань, їх своєчасного виявлення і лікування, оскільки на початкових стадіях артеріальна гіпертензія може не проявлятись і не впливати на самопочуття.

Надзвичайно великого значення має правильність організації такої роботи з відвідувачами в аптеках. Також першочергове значення має дотримання аптекою умов зберігання та відпуску відповідних лікарських засобів.

Для зручності та покращення доступу громадян до лікарських засобів дозволено доставку і торгівлю лікарськими засобами через мережу Інтернет, запроваджено механізм відшкодування державою вартості лікарських засобів – програма «Доступні ліки». Наразі пацієнти можуть отримувати ліки за цією програмою в аптеці як за електронним, так і за паперовим рецептом.

В умовах воєнного стану Держлікслужба та її територіальні органи здійснюють моніторинг рівня цін на лікарські засоби, зокрема, для профілактики та лікування інсульту, забезпечують здійснення державного контролю якості лікарських засобів та виявлення фальсифікованих та неякісних лікарських засобів. Так, для удосконалення наглядової функції за якістю ліків, 24 жовтня 2022 року на території Урядової резиденції «Межигір’я» розпочала працювати оновлена сучасна лабораторія, що виконуватиме майже всі методи випробувань лікарських засобів.

За інформацією Держлікслужби

 

УРЯД ВНІС ЗМІНИ ДО ЛІЦЕНЗІЙНИХ УМОВ ПРОВАДЖЕННЯ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ АПТЕК ЩОДО ЇХ РЕЄСТРАЦІЇ В ЕЛЕКТРОННІЙ СИСТЕМІ ОХОРОНИ ЗДОРОВʼЯ

Link

Share Button

УРЯД ВНІС ЗМІНИ ДО ЛІЦЕНЗІЙНИХ УМОВ ПРОВАДЖЕННЯ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ АПТЕК ЩОДО ЇХ РЕЄСТРАЦІЇ В ЕЛЕКТРОННІЙ СИСТЕМІ ОХОРОНИ ЗДОРОВʼЯ

Уряд вніс зміни до Ліцензійних умов щодо господарської діяльності з виробництва, оптової та роздрібної торгівлі й імпорту лікарських засобів. Починаючи з 1 квітня 2023 року, для всіх аптечних закладів стане обов’язковим підключення до ЕСОЗ – електронної системи охорони здоров’я. Це рішення, яке ще на крок адаптує українську сферу охорони здоров’я до європейських вимог.

Метою цього рішення є забезпечення можливості відпуску рецептурних лікарських засобів в аптеках за електронним рецептом.

Втім, це рішення буде впроваджуватися поступово з можливістю запровадження перехідного періоду для аптек. Так, дана вимога стане обовʼязковою для всіх субʼєктів господарювання з 1 квітня 2023 року.

На період воєнного стану виключенням будуть лише аптеки, розташовані в зоні проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Щоб зареєструватися в електронній системі охорони здоровʼя, аптекам необхідно:

  1. Обрати медичну інформаційну систему (МІС). Перелік підключених МІС, які надають послуги аптекам, можна знайти на сайті системи. Під час вибору МІС та укладенні договору про надані послуги, радимо звернути особливу увагу на послуги з навчання та підтримки, як одні з пріоритетних вимог.

  2. Зареєструвати керівника, заклад та його підрозділи в електронній системі охорони здоровʼя.

  3. Забезпечити уповноважених працівників закладу кваліфікованим електронним підписом.

  4. Зареєструвати всіх інших фармацевтичних працівників, які здійснюють відпуск рецептурних ліків, в системі.

При цьому звертаємо увагу, що з 1 серпня 2022 року запрацював електронний рецепт на відпуск антибактеріальних лікарських засобів, а з 1 листопада заплановано впровадження електронного рецепта для відпуску наркотичних (психотропних) препаратів. Так, завдяки прийнятим змінам оптимізується робота аптечних закладів, які поки не можуть відпускати ліки за електронним рецептом та наразі відпускають їх лише за паперовими бланками.