ТЕЛЕМЕДИЦИНА: РОЗРЕКЛАМОВАНА ЗАБАВКА ЧИ ЄДИНИЙ РОЗУМНИЙ ВИХІД?

Link

Share Button

ТЕЛЕМЕДИЦИНА: РОЗРЕКЛАМОВАНА ЗАБАВКА ЧИ ЄДИНИЙ РОЗУМНИЙ ВИХІД?

Володимир КОРОЛЕНКО (газета МОЗ України “Ваше здоров’я” № 17-18 (1196-1197) від 03.05.2013)

Дві основні проблеми сучасної української охорони здоров’я — недостатня
якість медичних послуг та нерівний доступ до послуг охорони здоров’я.
Головною метою реформи медичної галузі є поліпшення здоров’я
населення завдяки забезпеченню рівного й справедливого доступу всіх
громадян до медичних послуг належної якості. Найбільші труднощі у
реалізації поставлених завдань виникають щодо надання допомоги
сільському населенню. Одним із варіантів розв’язання цієї проблеми може
бути впровадження телемедицини, яка нині ефективно працює у Великій
Британії, США, Канаді, Скандинавських країнах, Австралії, Новій Зеландії,
Японії. Вона не замінює лікаря, але є потужним інструментом, який
підвищує ефективність роботи лікаря первинної ланки та реалізує право
кожного пацієнта на спеціалізовану та високоспеціалізовану медичну
допомогу незалежно від того, де він проживає.

Докладніше

ЗАТВЕРДЖЕНО ДЕРЖАВНУ ПРОГРАМУ ПРОФІЛАКТИКИ, ДІАГНОСТИКИ ТА ЛІКУВАННЯ ВІРУСНИХ ГЕПАТИТІВ

Link

Share Button

ЗАТВЕРДЖЕНО ДЕРЖАВНУ ПРОГРАМУ ПРОФІЛАКТИКИ, ДІАГНОСТИКИ ТА ЛІКУВАННЯ ВІРУСНИХ ГЕПАТИТІВ

За інформацією департаменту інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України, сьогодні затверджено Державну цільову соціальну програму профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року, розроблену на виконання доручення Прем’єр-міністра України Миколи Азарова від 16 квітня 2013 року.

Рішення Уряду зумовлено необхідністю створення системи дієвих заходів щодо запобігання подальшому поширенню вірусних гепатитів В та С, забезпечення належного діагностування цих захворювань та лікування хворих.

Програмою передбачено розвиток допомоги хворим на вірусні гепатити в усіх напрямках – діагностичному, лікувальному, науковому та профілактичному. Зокрема, буде здійснено заходи для підвищення якості діагностування вірусних гепатитів В і С на різних стадіях, забезпечення належної противірусної терапії, підвищення рівня знань населення про методи профілактики та раннього виявлення цих хвороб. Також буде зміцнена матеріально-технічна база установ та лікувально-профілактичних закладів, що надають медичну і соціальну допомогу хворим на хронічні вірусні гепатити.

Розроблення проекту акта відбувалось у тісній співпраці з громадськими об’єднаннями, що представляють інтереси громадян, хворих на вірусні гепатити, і стало результатом домовленостей, досягнутих в ході переговорів з учасниками акції протесту, проведеної біля Будинку Уряду 17 квітня 2013 року.

Затвердження Державної цільової соціальної програми профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року стане наступним кроком Уряду у напрямку закріплення позитивної динаміки запобігання соціально небезпечним захворюванням, що намітилась у 2012 році, коли вперше за роки незалежності було забезпечено належне фінансування заходів із профілактики та протидії захворюванню на туберкульоз і ВІЛ-інфекцію/СНІД.

Концепція Державної цільової соціальної програми профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року

НИРКИ З ПРОБІРКИ

Link

Share Button

НИРКИ З ПРОБІРКИ
На шляху до перевороту в лікуванні хронічної ниркової недостатності

Група дослідників на чолі з Харальдом Оттом (Harald Ott) з центру регенеративної медицини загальноклінічної лікарні штату Массачусетс (США) трансплантувала щурам штучно вирощені нирки, які успішно справляються зі своїми функціями: фільтрацією крові і виробництвом сечі. Спершу створюється «риштування» для майбутньої нирки – об’ємна сітка сполучної тканини. Замість створювати цю складну структуру de novo, вчені використовували нирку померлого щура, з якої за допомогою спеціального миючого засобу були видалені всі «зайві» клітини. “Засіявши” волоконний «скелет» клітинами з людської пупочної вени (для регенерації судин) і нирок новонароджених щурів (для відновлення інших тканин), дослідники змогли виростити новий орган. «Біоінженерна» нирка, трансплантована щурові, справляється зі своїми обов’язками, хоча і дещо гірше, ніж натуральна.

В теперішній час для продовження життя пацієнтів з деякими важкими захворюваннями нирок широко застосовується гемодіаліз, але вилікування їх можливе лише після трансплантації донорської нирки, якої іноді доводиться чекати роками. Якщо групі Отта вдасться вдосконалити свою методику і зробити її придатною для людини, це може стати значним проривом у трансплантології. У якості «риштувань» можна буде використовувати фрагменти будь-якого донорського органу (не надто турбуючись про генетичну сумісність), можливо, навіть нирки свині. Використання для регенерації власних клітин пацієнта дозволить мінімізувати ризик відторгнення нового органу його імунною системою. У деяких випадках хірурги зможуть видалити власну нирку пацієнта, очистити від нефункціонуючих клітин і повернути хазяїну у відновленому вигляді.

Методика групи Отта зберігає природну тривимірну структуру нирок: всі клітини опиняються на призначених місцях. Наприклад, вчені спостерігали, як подоцити переважно займали відведені їм місця навколо ниркових клубочків. Проте такий спосіб регенерації все ще непридатний для клінічного використання: вирощена в лабораторії нирка виробляє в три рази менше сечі, ніж справжня, і виводить креатинін в 36 разів повільніше. Гемодіаліз призначається пацієнтам, коли функціональність нирок падає нижче 15% від норми. «Якщо ми зможемо створити орган, що працює хоча б на 20%, – говорить Х. Отт, – ми вже зробимо пацієнта незалежним від гемодіалізу».

Зараз дослідники намагаються використовувати ту ж методику для відновлення людських і свинячих нирок, паралельно вдосконалюючи методи координації розвитку посіяних клітин, що може призвести до підвищення продуктивності штучного органу.

Докладніше на сайті  Nature Medicine

Фото з сайту Nature Medicine

“НАНОГУБКИ” ДОПОМАГАТИМУТЬ ЛІКУВАТИ БАКТЕРІАЛЬНІ ІНФЕКЦІЇ

Link

Share Button

“НАНОГУБКИ” ДОПОМАГАТИМУТЬ ЛІКУВАТИ БАКТЕРІАЛЬНІ ІНФЕКЦІЇ

Американські фахівці в галузі нанобіотехнології Che-Ming J. HuRonnie H. FangJonathan CoppBrian T. Luk та Liangfang Zhang навчилися боротися з бактеріальними інфекціями й токсинами різної природи за допомогою полімерних симуляторів еритроцитів. Результати своїх досліджень наукова група з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго опублікувала в журналі Nature Nanotechnology.

Запропонований метод, який автори назвали методом «наногубки», можливо застосовувати для боротьби з токсинами кишкової палички, наслідками зміїних і бджолиних укусів. Для експерименту на мишах дослідники вибрали більш вірулентний метицилін-резистентний золотистий стафілокок.

Серія досліджень показала, що миші, яким заздалегідь ввели в кров «наногубки», згодом в 89 % випадків переносили смертельну дозу токсину стафілококів. Обробка «наногубками» після введення отрути показала 44-процентну виживаність.

В основі методу лежить принцип приманки. Токсини багатьох бактерій, в тому числі метицилін-резистентного золотистого стафілокока, атакують еритроцити, перфоруючи в них пори, що призводить до їх руйнування. Завдання “наногубок” – відволікти дію токсинів на себе і вивести їх з організму через метаболічні процеси в печінці.

Полімерні кульки діаметром 85 нанометрів покривають мембраною еритроцитів, яку попередньо отримують з крові. Мембрани одного еритроцита вистачає на кілька тисяч “губок”. В результаті імунна система організму не може відрізнити «наногубки» від еритроцитів і не перешкоджає їх руху по судинним руслом.

Успішна елімінація інфекції в лабораторних дослідженнях спостерігалася навіть при співвідношенні введеного токсину до кількості «наногубок» в крові 70:1. Автори дослідження мають намір продовжити клінічні досліди, щоб доопрацювати метод.

Докладніше на сайті Nature Nanotechnology (англ.)
Малюнок з сайту  Nature Nanotechnology

СЬОГОДНІ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗДОРОВ’Я

Link

Share Button

СЬОГОДНІ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗДОРОВ’Я

Цього року темою Всесвітнього дня здоров’я була обрана гіпертонія. Вона підвищує ризик розвитку інфаркту, інсульту та ниркової недостатності і може також призводити до сліпоти, аритмії та серцевої недостатності. У близько 40% дорослих людей у світі розвивається гіпертонія, і вона є причиною понад дев’яти мільйонів летальних випадків щороку. У Всесвітній день здоров’я Всесвітня організація охорони здоров’я закликає до профілактики гіпертонії з метою зниження числа серцево-судинних захворювань.

Докладніше на сайті ВООЗ

НАНОЧАСТИНКИ З БДЖОЛИНОЮ ОТРУТОЮ ЗДАТНІ ВБИВАТИ ВІЛ

Link

Share Button

Наночастинки (фіолетові) несуть на собі меліттин (зелений) та вступають в контакт з ВІЛ (маленькі тільця з шипами), руйнуючи захисну оболонку вірусу. Молекулярні бампери (маленькі червоні овали) заподіяння шкоди наночастинками нормальним клітинам організму, які набагато більші за розміром (Hood JL, Jallouck AP, Campbell N, Ratner L, Wickline SA, 2013).

НАНОЧАСТИНКИ, ЩО МІСТЯТЬ БДЖОЛИНУ ОТРУТУ, ЗДАТНІ ВБИВАТИ ВІЛ

Як доводять співробітники школи медицини Вашингтонського університету в Сент-Луїсі, бджолина отрута може знищити вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), залишаючи навколишні клітини неушкодженими. Це відкриття стало важливим кроком на шляху створення вагінального гелю, який може запобігти розповсюдженню ВІЛ.

Бджолина отрута містить сильний токсин меліттин, який утворює отвори в захисній оболонці, що оточує ВІЛ та інші віруси. Завантажений у наночастки, меліттин не завдає шкоди нормальним клітинам. Групою дослідників J.L. Hood додані захисні “бампери” на поверхню наночастинок, тому, коли вони вступають в контакт з нормальними клітинами, які набагато більші за розміром, наночастинки просто відскакують. ВІЛ, з іншого боку, менший від наночастинок, тому вірус вміщується між “бамперами” і вступає в контакт з поверхнею наночастинки, де знаходиться меліттин.
За словами J.L. Hood, перевагою такого підходу є те, що наночастинки руйнують суттєву частину структури вірусу. Навпаки, більшість антиретровірусних препаратів пригнічують здатність вірусу до реплікації, але нічим не попереджують первинного інфікування. Деякі штами вірусу адаптувалися до цих препаратів і продовжують реплікуватися.
“Ми піддаємо атаці фізичні властивості ВІЛ”, говорить J.L. Hood. “Теоретично, немає жодного шляху для вірусів адаптуватися до цього. Вірус не може існувати без захисного покриття, двошарової мембрани, яка покриває вірус “.
Крім профілактики у формі вагінального гелю, Hood також бачить перспективу для використання наночасток з меліттином для лікування існуючої ВІЛ-інфекції, особливо лікарсько-стійкої. Наночастки можуть бути введені внутрішньовенно і, в теорії, були б у змозі очистити від ВІЛ кров.
“Основа частинки, яку ми використовуємо в цих дослідах, була розроблена багато років тому як штучний форменний елемент крові”, говорить Hood. “Вона не дуже добре працює для доставки кисню, але циркулює благополучно в організмі і дає нам хорошу платформу для боротьби з різними видами інфекцій”.
Меліттин атакує двошарові мембрани неселективно. Багато вірусів, включаючи гепатит B і C, мають подібну захисну оболонку і є уразливими до заповнених меліттином наночастинок.
Хоча ця робота була виконана в клітинах у лабораторних умовах, Hood і його колеги кажуть, що наночастинки легко виробляти в досить великих кількостях та постачати їх для майбутніх клінічних випробувань.