14 ЛИСТОПАДА – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ

Link

Share Button

14 ЛИСТОПАДА – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ

Сьогодні відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом, захід, започаткований у всьому світі для того,  щоб вкотре привернути увагу до цієї небезпечної хвороби, непомітної на її перших стадіях. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, цукровий діабет збільшує смертність в 2-3 рази і значно скорочує тривалість життя.

Щороку кампанія Всесвітнього дня боротьби з діабетом присвячена певній темі, яка триває один або кілька років. Темою цього року є «Доступ до лікування діабету».

Фармацевт часто може бути першим, хто, за скаргами пацієнта, може запідозрити наявність діабету та порекомендує звернутися до лікаря. Ознаками цієї хвороби можуть бути:

  • надмірне сечовиділення;
  • спрага;
  • постійне відчуття голоду;
  • втрата ваги;
  • постійне відчуття втоми;
  • погіршення зору.

Напередодні Дня боротьби з діабетом заступник Голови Держлікслужби Володимир Короленко  обговорив роль фармацевта в боротьбі з цією підступною хворобою, асортимент і роботу аптечного закладу із працівниками однієї з аптек міста Києва під час її відвідин.

Від початку воєнних дій ситуація із запасами інсуліну в Україні була  напруженою, але на сьогоднішній день її вдається стабілізувати. Держлікслужба продовжує збирати інформацію щодо наявності інсуліну в  аптеках. На час воєнного стану відпуск інсулінів максимально спрощений. Інсулінозалежні можуть отримати життєво необхідні препарати як за електронним, так і за паперовим рецептом, затримок з постачанням немає.

Ведення таких пацієнтів потребує уваги не лише медичних працівників, але й фармацевтичної опіки. Працівник аптечного закладу може ознайомити відвідувача з різними способами самоконтролю щодо кількості глюкози у крові та допомогти підібрати відповідні медичні вироби, проконсультувати стосовно використання тест-смужок або спеціального приладу – глюкометра та ведення щоденника самоконтролю, що у подальшому допоможе лікарю у корегуванні лікування.

Під час відпуску з аптеки препаратів інсуліну фармацевт також має відповісти на питання хворих та  надати  практичні поради щодо зберігання препаратів інсуліну, що потребують досить вузького температурного інтервалу  – від +2 ºС до +8 ºС, та надати хворому рекомендації щодо їх зберігання в домашніх умовах.

Аби не порушити такий температурний  режим і забезпечити якість і безпечність інсуліну, аптечні заклади використовують генератори в умовах віялових та аварійних відключень.

Зазначимо, що підприємства, що здійснюють виробництво лікарських засобів, в тому числі лікарських засобів, які застосовують для профілактики та лікування цукрового діабету і його ускладнень, в цілому відповідають Ліцензійним умовам, в які імплементовано вимоги міжнародного стандарту GMP.

Крім того усі лікарські засоби, що ввозяться на територію України з метою подальшої реалізації, в тому числі для лікування цукрового діабету, підлягають державному контролю з боку Держлікслужби.

Держлікслужба робить усе можливе, щоб забезпечити громадян України якісними та доступними лікарськими засобами та медичними виробами.