Громадське здоров’я

Share Button

Громадське здоров’я (англ. Public health) – це “наука і мистецтво профілактики захворювань, продовження життя і зміцнення здоров’я за допомогою організованих зусиль і свідомого вибору суспільства, організацій державних та приватних, громад та окремих осіб” (1920, C.E.A. Winslow). Громадське здоров’я опікується загрозами для здоров’я населення. За визначенням Всесвітньої організації охорони  здоров’я, під поняттям “здоров’я” слід розуміти “стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів”. Громадське здоров’я включає в себе міждисциплінарні підходи епідеміології, біостатистики і медичних послуг, санітарного стану навколишнього середовища, здоров’я населення, охорони психічного здоров’я, економіки охорони здоров’я, державної політики, страхової медицини, медицини праці та інші важливі розділи.У центрі уваги громадського здоров’я є поліпшення здоров’я та якості життя шляхом профілактики і лікування захворювань та інших чинників, що впливають на фізичне і психічне здоров’я, через спостереження випадків і пропаганди здорового способу життя. Сучасна практика громадського здоров’я вимагає міждисциплінарної команди фахівців багатьох фахів.
За визначенням, запропонованим Віктором Ляшком та Володимиром Короленком у 2015 році, громадське здоров’я – це система наукових, політичних, економічних, медико-соціальних заходів, спрямованих на організацію зусиль суспільства, державних та недержавних інституцій, громад та окремих осіб щодо зміцнення здоров’я, профілактики захворювань, продовження активного і працездатного віку шляхом забезпечення умов, за яких люди можуть бути здоровими, а також заохочення до здорового способу життя.

Головним аспектом профілактики є запобігання виникненню патологічних станів (первинна профілактика). Однак профілактика включає в себе також раннє виявлення і лікування захворювання з метою припинення розвитку патологічного стану (вторинна профілактика) і ведення хворого з метою зменшення наслідків існуючого патологічного стану (третинна профілактика).

Публікації за розділом “Громадське здоров’я”

Залишити відповідь