РОЛЬ ФАРМАЦЕВТА У БОРОТЬБІ З ІНСУЛЬТОМ

Share Button

РОЛЬ ФАРМАЦЕВТА У БОРОТЬБІ З ІНСУЛЬТОМ

У 2004 році Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила інсульт глобальною епідемією, а у 2006 році була заснована Всесвітня організація боротьби з інсультом, яка ініціювала  проведення Дня боротьби з інсультом щороку 29 жовтня.

Захворюваність на інсульт є серед основних причин смертності не лише в Україні, але й у багатьох країнах світу. Особливої актуальності ця патологія набула в умовах воєнної агресії проти нашої країни, коли громадяни України живуть в умовах постійного стресу. Стрес, тютюнопаління, надлишкова вага, цукровий діабет, недостатня фізична  активність, зловживання алкоголем – є основними чинниками ризиків виникнення інсульту. І фармацевт одним із перших може побачити ознаки інсульту, коли до аптеки заходить відвідувач і запитує, наприклад, ліки проти головного болю.

Як це відбувається на практиці,  спеціалісти Держлікслужби з’ясовували разом із кореспондентом профільного видання. Заступник голови Держлікслужби Володимир Короленко відвідав одну з аптек, де побачив, як фармацевт у розмові з відвідувачем привернула увагу до наявності факторів ризику виникнення інсульту, проконсультувала щодо загрози серцево-судинних захворювань, запропонувала виміряти артеріальний тиск та нагадала про необхідність профілактики серцево-судинних захворювань, їх своєчасного виявлення і лікування, оскільки на початкових стадіях артеріальна гіпертензія може не проявлятись і не впливати на самопочуття.

Надзвичайно великого значення має правильність організації такої роботи з відвідувачами в аптеках. Також першочергове значення має дотримання аптекою умов зберігання та відпуску відповідних лікарських засобів.

Для зручності та покращення доступу громадян до лікарських засобів дозволено доставку і торгівлю лікарськими засобами через мережу Інтернет, запроваджено механізм відшкодування державою вартості лікарських засобів – програма «Доступні ліки». Наразі пацієнти можуть отримувати ліки за цією програмою в аптеці як за електронним, так і за паперовим рецептом.

В умовах воєнного стану Держлікслужба та її територіальні органи здійснюють моніторинг рівня цін на лікарські засоби, зокрема, для профілактики та лікування інсульту, забезпечують здійснення державного контролю якості лікарських засобів та виявлення фальсифікованих та неякісних лікарських засобів. Так, для удосконалення наглядової функції за якістю ліків, 24 жовтня 2022 року на території Урядової резиденції «Межигір’я» розпочала працювати оновлена сучасна лабораторія, що виконуватиме майже всі методи випробувань лікарських засобів.

За інформацією Держлікслужби