ПОРІВНЯННЯ СИСТЕМ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ШЕСТИ КРАЇН В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ

Link

Share Button

TOPSHOT – An attending physician listens to the breathing of a patient who is recovering after admission to an intensive care unit (ICU) in the coronavirus (COVID-19) patient nursing department of The HMC Westeinde Hospital in The Hague on April 4, 2020. (Photo by Remko DE WAAL / ANP / AFP) / Netherlands OUT (Photo by REMKO DE WAAL/ANP/AFP via Getty Images)

ПОРІВНЯННЯ СИСТЕМ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ШЕСТИ КРАЇН В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ

За матеріалами огляду Lindsay Maizland та Claire Felter  “Comparing Six Health-Care Systems in a Pandemic” для сайту Council on Foreign Relations

Пандемія коронавірусної хвороби COVID-19 завдала удару по системах охорони здоров’я по всьому світі, ставши лакмусом їхніх можливостей щодо догляду за пацієнтами та захисту медичних працівників в умовах кризи. Пріоритетними для влади у світі стали прагнення здійснити широкомасштабне тестування, звільнити місце в лікарнях та забезпечити наявність критичного медичного спорядження, наприклад, апаратів ШВЛ та масок.

Але результати неоднозначні. Деякі країни швидко запровадили плани пандемічного реагування, які допомогли їм значно обмежити поширення COVID-19. Інші не реагували у ранні терміни, і їхні системи охорони здоров’я були переповнені пацієнтами. У деяких випадках рішення державних та місцевих лідерів, спрямовані на припинення розповсюдження всередині громади, такі як заборони на подорожі та закриття закладів і установ, вплинули на різницю у тому, щоб зробити спалах більш керованим.

До Вашої уваги цей короткий дайджест шести різних систем охорони здоров’я та як вони справляються з пандемією. Continue reading

ФОТОМИТТЄВОСТІ. РТУТНИЙ ШПРИЦ 16 СТОЛІТТЯ

Link

Share Button

ФОТОМИТТЄВОСТІ. РТУТНИЙ ШПРИЦ 16 СТОЛІТТЯ

Ртутний шприц і перев’язувальні пакети з англійського корабля “Mary Rose”, що затонув 19 липня 1545 року у протоці Солент у Ла-Манші.

Ртутний шприц використовувався для лікування моряків від сифілісу.

НАШОГО ЦВІТУ ПО ВСЬОМУ СВІТУ. УКРАЇНЦІ-НОБЕЛІСТИ

Link

Share Button

НАШОГО ЦВІТУ ПО ВСЬОМУ СВІТУ. УКРАЇНЦІ-НОБЕЛІСТИ

Престижних наукових нагород у світі чимало, але першою все ж вважається славнозвісна Нобелівська премія, якою нагороджуються автори найвидатніших відкриттів у галузі фізики, хімії, медицини, фізіології, досягнень у літературі, а також за діяльність, направлену на зміцнення миру.

Серед лауреатів Нобелівської премії поки що немає українців за громадянством. Зокрема, у зв’язку з тим, що протягом останніх століть українські землі належали до різних держав, як-от Російської та Австро-Угорської імперій, де не вітався, а, часто, і відкрито заборонявся розвиток української культури, науки та літератури. Чимало майбутніх вчених емігрували в пошуках кращої долі і, зрештою, прославили своїми досягненнями інші країни.

Водночас серед всесвітньо відомих нобелівських лауреатів є вчені, письменники, діячі культури, які народилися, зростали чи жили і працювали в Україні чи мали українське походження. Серед них є й лауреати премії у галузі фізіології та медицини.

Ілля Ілліч Мечников (1845—1916) — мікробіолог, ембріолог, зоолог та імунолог україно-єврейсько-молдавського походження. Прізвище Мечников являє собою русифікований варіант українського прізвища Спадаренко (від староукраїнського «спадар» — меч), що носив його прадід. Народився у с. Іванівка-Панасівка Куп’янського повіту на Харківщині. Емігрував до Франції через переслідування імперської влади за українофільські настрої. 1908 року Іллі Мечникову разом із німецьким ученим Паулем Ерліхомбуло присуджено Нобелівську премію — «за праці з імунітету». Мечников відкрив (1882) явище фагоцитозу, розробив фагоцитарну теорію імунітету (1883).

Зельман Абрахам Ваксман (1888—1973) — американський вчений, вихідець із с. Нова Прилука Липовецького повіту Київської губернії (тепер Вінницька область). Він здобув Нобелівську премію 1952 року в галузі фізіології та медицини — «за відкриття стрептоміцину — першого антибіотика, ефективного при лікуванні туберкульозу».

 

 

 

Джордж Уолд  (1906 – 1997) – також американський вчений, професор Гарвардського університету, батько якого народився в українському селі поблизу Перемишля. У 1967 році здобув Нобелівську премію за відкриття, пов’язані з первинними фізіологічними та хімічними візуальними процесами ока разом з Рагнаром Гранітом і Голденом Гартлайном. Джордж Уолд виявив у рецепторах сітківки ока (паличках і колбочках) вітаміни А й А2 та з’ясував їхню роль в утворенні зорових пігментів.

Ерік Кандел (нар. 1929) – американський вчений, професор Колумбійського університету в Нью-Йорку,  у своїй нобелівській автобіографії говорить, що його мати народилась в Коломиї, а батько в родині, котра походить з Олеськіва, що знаходяться в Галичині. Він  лауреат Нобелівської премії з медицини та фізіології 2000 року за дослідження сигнальної трансдукції у нервовій системі (робота Кендела показала, як медіатори через вторинні посередники і фосфорилювання білків забезпечують формування короткотривалої та довготривалої пам’яті).

Роберт Горвіц (нар. 1947) – американський генетик, лауреат премії 2002 року. Його бабуся по батькові іммігрувала в США на початку XX-го століття з Новгород-Сіверського (Україна), уникаючи переслідувань імперської влади за революційну діяльність, а дід по матері був родом з Остра на Чернігівщині. Основний науковий внесок Горвіца включає в себе дослідження хробака-нематоди Caenorhabditis elegans , в ході яких були відкриті гени-регулятори апоптозу.

Володимир Короленко

СТАРОВИННІ МЕДИЧНІ ІНСТРУМЕНТИ

Link

Share Button

СТАРОВИННІ МЕДИЧНІ ІНСТРУМЕНТИ

Давньоєгипетські бронзові хірургічні ножі. Близько 6 ст. до н.е.

5

Давньоримські хірургічні інструменти, знайдені у Помпеях.

RomeSurgericalTools

Французький латунний шприц 17 століття.1 (1)

Хірургічні інструменти 16 століття, включаючи пилку, пінцет для витягання наконечника стріли і екстрактор для куль.

L0012386 Surgical instruments of the 16th and 17th centuries.

Німецький черепний коловорот 18 століття.

rrsd857j-1390311996

 

 

 

ЖІНКИ-МЕДИКИ В АФГАНІСТАНІ. 1962 рік

Link

Share Button

ЖІНКИ-МЕДИКИ В АФГАНІСТАНІ. 1962 рік

473

В Кабулі (Афганістан), на медичному факультеті, дві афганські студентки уважно слухають пояснення викладачки, яка демонструє їм муляж. 1962 рік (AFP/Getty Images)

ПОЧЕСНА НАГОРОДА

Link

Share Button

ПОЧЕСНА НАГОРОДА

Сайт 2Сьогодні в нижньому Свято-Андріє-Володимирському храмі Кафедрального собору на честь Воскресіння Христового з рук Преосвященного Варсонофія, вікарія Київської митрополії, єпископа Бородянського, отримав почесну нагороду – орден Преподобного Агапіта Печерського.
Сайт 3Це особливо приємно ще й тому, що пам’ять Преподобного Агапіта, “лічця безмєздного”, дуже вшановується на кафедрі дерматології та венерології НМУ імені О.О.Богомольця, де я починав свій шлях лікаря. З тих пір де б я не був і де б не працював – зі мною завжди ікона цього Святого.
Преподобний Агапіт жив в 11 столітті, прийшов до Київського Печерського монастиря одним з перших і мав постриг від першого печерського ігумена Антонія. Зціляв молитвою і зіллям. Відомо, що він читав твори Гіпократа і Галена грецькою мовою. Його чернече ім`я Агапіт в перекладі з грецької означає “божественна любов”. Це вища любов, це милосердя до знедолених, хворих та калік. Його життя і лікарська діяльність – приклад для кожного лікаря.Агапіт

КРАСА НА РЕНТГЕНІ

Link

Share Button

da7c2ab7-d01f-4ce8-80b8-096094dad768 10265382_504858342972987_8433356639209168211_oКРАСА НА РЕНТГЕНІ
Так виглядають золоті нитки, які використовуються в косметології, на ортопантомограмі
Знімки 3D-lab, 3-Дент

ГРОМАДСЬКЕ ЗДОРОВ’Я ПОЧИНАЄТЬСЯ З ВАЖЛИВИХ “ДРІБНИЦЬ”

Link

Share Button

ГРОМАДСЬКЕ ЗДОРОВ’Я ПОЧИНАЄТЬСЯ З ВАЖЛИВИХ “ДРІБНИЦЬ”

Місцевий працівник охорони здоров’я за допомогою ліхтаря перевіряє, чи немає ознак води і личинок комарів у автомобільних шинах на складі. Автомобільні шини є ідеальним місцем для розмноження комарів Аedes, які відкладають свої личинки у воду, що накопичується всередині шин. Це один із заходів профілактики лихоманки денге. Гавана, Куба.

Фото з сайту http://www.who.int/

ДЕРМАТОСКОПІЯ – ОДНА З НЕЧИСЛЕННИХ ТЕХНОЛОГІЧНИХ МЕТОДИК В АРСЕНАЛІ ДЕРМАТОЛОГА

Link

Share Button

ДЕРМАТОСКОПІЯ – ОДНА З НЕЧИСЛЕННИХ ТЕХНОЛОГІЧНИХ МЕТОДИК В АРСЕНАЛІ ДЕРМАТОЛОГА

© Професор Тетяна Святенко (Дніпропетровськ, Україна)

“ВИЩА СИЛА КЕРУЄ І ХІРУРГАМИ, І ПАЦІЄНТАМИ…”

Link

Share Button

“ВИЩА СИЛА КЕРУЄ І ХІРУРГАМИ, І ПАЦІЄНТАМИ…”

“Інколи всі вже опускають руки, а я кажу: не здаємося, боремося далі – і дитина виживає. Буває ж, робимо те саме, а людина помирає. Усе таки вища сила керує і хірургами, і пацієнтами”.

Василь Лазоришинець, дитячий кардіохірург, професор, член-кореспондент НАМН України.
Вперше вдало прооперував 11-денне немовля з недорозвиненим лівим шлуночком серця. Раніше діагноз “синдром гіпоплазії лівих відділів серця” вважали смертельним для пацієнтів.