ГРОМАДСЬКА ДЕРМАТОВЕНЕРОЛОГІЯ – СУЧАСНИЙ ПІДХІД ДО ОРГАНІЗАЦІЇ ДЕРМАТОВЕНЕРОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ

Link

Share Button

ГРОМАДСЬКА ДЕРМАТОВЕНЕРОЛОГІЯ – СУЧАСНИЙ ПІДХІД ДО ОРГАНІЗАЦІЇ ДЕРМАТОВЕНЕРОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ

Короленко В.В., Степаненко В.І. , Грузєва Т.С.
(Східноєвропейський журнал громадського здоров’я, 2015, №2(23), с.42-45)

Oblo_gromzdorГромадська дерматовенерологія (англ. Public Health or Community Dermatology and Venereology) є комплексною сучасною  дисципліною на перетині громадського здоров’я (Public Health) та дерматовенерології (Dermatology and Venereology). Вона охоплює організаційні аспекти здоров’я шкіри і профілактики дерматозів та захворювань, що передаються статевим шляхом, у всіх групах населення.

В рамках догляду за шкірою всі медичні працівники повинні бути навчені спостерігати і розпізнавати стан шкіри, враховуючи, що помилки при діагностиці, які зустрічаються тут досить часто, можуть призвести до інвалідності або смерті. На жаль, реальність є такою, що внесок, який могла б зробити дерматологія шляхом пропаганди підтримки здоров’я шкіри і універсального догляду за нею,  посідає друге місце серед пріоритетів дерматовенеролога / дерматолога у всьому світі. Більшість з тих, хто здобув серйозну підготовку в цій галузі, заробляють на життя не в галузі громадського здоров’я, а, як правило, у практичній медицині в містах, або, меншою мірою, в дослідницькій дерматології.  Світ потребує обидва профілі дерматовенерологів, але не менш необхідні вигоди, одержувані від покращення рівня популяційного здоров’я, що є результатом, у тому числі, профілактичної роботи та зниження вартості широко доступних ефективних засобів для догляду за шкірою та косметики для забезпечення здоров’я та естетичної привабливості шкіри.

Побудова сучасного громадського здоров’я в Україні набуває нових відтінків у світлі імплементації Угоди про асоціацію з ЄС. Враховуючи існуючі глобальні виклики, які ставлять дерматологічні проблеми перед кожною національною системою охорони здоров’я, слід розглядати дерматовенерологічну службу як одного з основних гравців на полі громадського здоров’я України і ставити перед нею відповідні завдання в ході реформування. Саме тому розвиток громадської дерматовенерології як комплексної дисципліни в складі як дерматовенерології, так і громадського здоров’я, є актуальним на сьогодні, враховуючи соціально-економічну доцільність першочергового розвитку профілактичного напрямку, у тому числі третинної профілактики (реабілітації хворих, що втратили можливість повноцінної життєдіяльності). При цьому важливо не допускати перекосів у бік первинної профілактики за рахунок значного зменшення витрат на вторинну та третинну, оскільки це може призвести в деяких випадках до відчутного погіршення якості життя і навіть загибелі соціально незахищених пацієнтів.

Повний текст статті

ТЕЛЕДЕРМАТОЛОГІЯ: ПЕРШІ КРОКИ В УКРАЇНІ В СВІТЛІ СУЧАСНИХ СВІТОВИХ ДОСЯГНЕНЬ

Link

Share Button

ТЕЛЕДЕРМАТОЛОГІЯ: ПЕРШІ КРОКИ В УКРАЇНІ В СВІТЛІ СУЧАСНИХ СВІТОВИХ ДОСЯГНЕНЬ

Journal-of-Pigmentary-DisordersВ міжнародному дерматологічному науковому виданні  Journal of Pigmentary Disorders вийшла стаття професора В.І.Степаненка та В.В. Короленка під назвою “Teledermatology: First Steps in Ukraine in the Light of Contemporary World
Achievements” (Pigmentary Disorders 1:131. doi:10.4172/JPD.1000131). Автори продовжили думку, що українська теледерматологія покликана бути дієвим механізмом зростання доступності дерматологічної допомоги людям. “Теледерматологія дуже перспективна галузь медицини. Образно кажучи, ми лише робимо перші поверхневі кроки. Звичайно, її подальший розвиток сприятиме підвищенню якості та доступності медичної допомоги, особливо у віддалених від центрів регіонах, в усьому світі. В Україні досі немає жодного законодавчого акта, який регулював би телемедицину. Проект Закону України «Про телемедицину» був проведений в 2012 році в складі експертної комісії Верховної Ради України і знятий на доопрацювання. JPD TeledermatologyСеред правових проблем теледерматологічної первинної допомоги є конфіденційність, зокрема, питання про лікарської таємниці при використанні телемедицини. В теледерматологіі це особливо важливо, оскільки дерматовенерологи лікують ІПСШ та шкірні захворювання, багато з яких є причиною психологічного дискомфорту та соціальної ізоляції. Відповідно до Закону України «Про інформацію» конфіденційна інформація може бути надана за бажанням (згодою) особи відповідно до процедури, передбаченої для її стану, а також в інших випадках, передбачених законом. Крім того, використання телемедицини також регулюється Законом України «Про захист інформації в комп’ютерних системах.” Важливою передумовою до створення національної телемедичної правової бази стало прийняття Закону України “Про електронні документи та електронний документі» та «Про електронний цифровий підпис». Необхідне прийняття спеціального закону України «Про телемедицину» та відповідних правил. Звичайно, цьому має передувати дослідження, щоб визначити відповідні правові питання, пов’язані з телемедичною діяльністю та розробити варіанти їх вирішення. Це дасть новий імпульс розвитку теледерматології як одного з найбільш поширених практичних застосувань телемедицини”. Автори висловлюють вдячність за поради при написанні статті професору J.L.Pace (Мальта) та професору Ользі Богомолець (Україна), які багато зробили для розвитку теледерматології у своїх країнах.

Оригінал статті (англ.)

ЕЛЕКТРОННА МЕДИЦИНА: НАДМІРНИЙ ТЯГАР ЧИ РЯТІВНИЙ КРУГ?

Link

Share Button

what_is_ehealth

ЕЛЕКТРОННА МЕДИЦИНА: НАДМІРНИЙ ТЯГАР ЧИ РЯТІВНИЙ КРУГ?

Газета МОЗ України “Ваше здоров’я” № 18-19 [1249-1250] 2.05.2014

При побудові нової системи охорони здоров’я в Україні слід дотримуватися не принципу «Що дешевше, то краще», а принципу «Максимально ефективна допомога за наявні в державі ресурси», при цьому не забуваючи радитися з громадськістю і роз’яснювати населенню: а що ж, власне, пропонується зробити, які очікувані вигоди
на найближчу і віддалену перспективу? Електронна медицина якраз і має стати тією «першою ластівкою», яка здатна позбавити вітчизняну охорону здоров’я існуючих «стагнаційних» тенденцій. Що зробити, аби наблизити ці зміни?

Докладніше

НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕЄСТР ПАЦІЄНТІВ: КОМУ ВХІД ЗАБОРОНЕНО?

Link

Share Button

 

 

 


НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕЄСТР ПАЦІЄНТІВ: КОМУ ВХІД ЗАБОРОНЕНО?

Зоряна Черненко, Володимир Короленко, Василь Железняк
газета МОЗ України “Ваше здоров’я”, №10-11 (12421-1242) 07.03.2014 

Охорона здоров’я без загальнонаціонального реєстру хворих — те ж саме, що хімія без таблиці періодичних елементів. Про це управлінці галузі й фахівці різних напрямків медицини говорять уже давно. Однак зусилля останніх щодо створення навіть острівків такого реєстру наштовхуються на серйозні перепони. Серед них — відсутність коштів на загальну комп’ютеризацію мережі медичних закладів, непідготовленість рядового лікаря до користування такою складною системою і відсутність законодавчих гарантій конфіденційності інформації, розміщеної у реєстрі. Наскільки об’єктивними й неподоланними є ці та інші причини? За яких умов вони зникнуть? І як лікарю не опинитися крайнім, якщо непідготовлена система дасть збій?

Докладніше

СУЧАСНІ ОРГАНІЗАЦІЙНІ ПІДХОДИ ДО КОНТРОЛЮ ЗА ЗАХВОРЮВАНІСТЮ НА МЕЛАНОМУ: СВІТОВИЙ ТА УКРАЇНСЬКИЙ ДОСВІД

Link

Share Button

СУЧАСНІ ОРГАНІЗАЦІЙНІ ПІДХОДИ ДО КОНТРОЛЮ ЗА ЗАХВОРЮВАНІСТЮ НА МЕЛАНОМУ: СВІТОВИЙ ТА УКРАЇНСЬКИЙ ДОСВІД

В.І. Степаненко, В.В. Короленко, О.В. Богомолець

Меланома виявляється рідше, ніж інші види раку шкіри. Однак це захворювання значно небезпечніше, особливо якщо його не виявлено на ранній стадії. Меланома викликає більшість (75 %) смертей, пов’язаних з раком шкіри. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку діагностують близько 160 тис. нових випадків меланоми, а помирають щорічно від цієї страшної хвороби близько 48 тис. осіб. В Україні захворюваність на меланому шкіри посідає шістнадцяте місце у структурі злоякісних новоутворень. Проблема захворюваності на меланому та її контроль є однією з актуальних проблем дерматовенерології. Провідна роль у її розв’язанні дотепер належить принципам ранньої діагностики та ефективної профілактики.

Всеєвропейська кампанія з профілактики онкозахворювань шкіри Еuromelanoma, що поширилася й на Україну, покликана забезпечити надання інформації кожній людині про способи запобігання розвиткові раку шкіри, ранню діагностику та лікування раку шкіри;застосування сучасних телемедичних технологій, уведення в межах спеціальності «Дерматовенерологія» субспеціальності «Дерматоонкологія». Дуже важливими для розвитку системи заходів з контролю за захворюваністю на меланому є відносини державного та приватного секторів економіки. Для максимально ефективного забезпечення контролю за захворюваністю на меланому в Україні доцільно залучати державні, приватні та громадські ресурси.

Докладніше

Фото з сайту http://www.consilium.su/dermatology/melanoma/

ТЕЛЕМЕДИЦИНА НА БУКОВИНІ

Link

Share Button

ТЕЛЕМЕДИЦИНА НА БУКОВИНІ

На базі Чернівецької міської дитячої клінічної лікарні успішно запровадили і використовують телемедицину.

Як повідомляє головний лікар Чернівецької міської дитячої клінічної лікарні Сергій Сторожук, впровадження надсучасних інформаційних технологій дає можливість покращити якість і своєчасність надання медичної допомоги на Буковині. Зокрема, це стосується невідкладних станів у неонатології та дитячій хірургії. Освоєння в медичному закладі сучасних інформаційних технологій стало можливим завдяки американським меценатам, вихідцям з України, які подарували лікарні телемедичний комплекс. Він дозволяє виходити на аудіовізуальний зв’язок з іншими медичними закладами області та України.

“Телемедицина має багато призначень, основні з яких це –телеконференції, дистанційне навчання і консультування. Перші два завдання ми успішно реалізовуємо. Наші хірурги проводять показові операції для колег з районних, обласних медичних закладів та студентів-медиків, – продовжує Сергій Сторожук. – Щодо дистанційного консультування, то наразі виходимо на зв’язок з колегами провідних медичних закладів України”.

За інформацією Прес-служби МОЗ України

ТЕЛЕМЕДИЦИНА ТА ТЕЛЕДЕРМАТОЛОГІЯ: ПЕРШІ КРОКИ В УКРАЇНІ

Link

Share Button

ТЕЛЕМЕДИЦИНА ТА ТЕЛЕДЕРМАТОЛОГІЯ: ПЕРШІ КРОКИ В УКРАЇНІ

В бюлетні Європейської академії дерматології та венерології вийшла стаття професора В.І.Степаненка та В.В. Короленка під назвою “Telemedicine and teledermatology: initial steps in Ukraine” (EADV News, 2013, N47). Автори підкреслили, що українська теледерматологія здатна бути потужним інструментом для максимізації доступності кваліфікованої медичної допомогинаселенню України та мінімізувати витрати. “Вважаємо за доцільне обгрунтоване збереження існуючої мережі шкірно-венерологічних диспансерів з делегуванням їм функцій вузлових теледерматологічних станцій залежно від рівня закладу. Найбільш прийнятним телемедичним механізмом, враховуючи переважно візуальний характер первинного фізикального діагнозу в дерматології, є проведення консультації в реальному часі, з наступним можливим застосуванням теледерматопатології. Для скринінгу на злоякісні пухлини шкіри доцільне широке застосування теледермоскопії за участю підготовлених фахівців у цьому виді діагностики. Світовий досвід доводить, що реалізація теледерматології в українській практиці охорони здоров’я забезпечить значне (40%) заощадження на оплату медичних послуг, підвищити ефективність та доступність (часову та просторову) дерматологічної допомоги для кожного жителя України” – такі висновки роблять автори публікації.

Оригінал статті (англ.)

ПРОГРАМА “РАНО-ВРАНЦІ” (ТЕЛЕКАНАЛ КДРТРК), ПРИСВЯЧЕНА ТЕЛЕМЕДИЦИНІ. 30.05.2013

Link

Share Button

ПРОГРАМА “РАНО-ВРАНЦІ” (ТЕЛЕКАНАЛ КДРТРК), ПРИСВЯЧЕНА ТЕЛЕМЕДИЦИНІ. 30.05.2013

Ведуча – Яна Загоруйко.

Переглянути

ТЕЛЕМЕДИЦИНА: РОЗРЕКЛАМОВАНА ЗАБАВКА ЧИ ЄДИНИЙ РОЗУМНИЙ ВИХІД?

Link

Share Button

ТЕЛЕМЕДИЦИНА: РОЗРЕКЛАМОВАНА ЗАБАВКА ЧИ ЄДИНИЙ РОЗУМНИЙ ВИХІД?

Володимир КОРОЛЕНКО (газета МОЗ України “Ваше здоров’я” № 17-18 (1196-1197) від 03.05.2013)

Дві основні проблеми сучасної української охорони здоров’я — недостатня
якість медичних послуг та нерівний доступ до послуг охорони здоров’я.
Головною метою реформи медичної галузі є поліпшення здоров’я
населення завдяки забезпеченню рівного й справедливого доступу всіх
громадян до медичних послуг належної якості. Найбільші труднощі у
реалізації поставлених завдань виникають щодо надання допомоги
сільському населенню. Одним із варіантів розв’язання цієї проблеми може
бути впровадження телемедицини, яка нині ефективно працює у Великій
Британії, США, Канаді, Скандинавських країнах, Австралії, Новій Зеландії,
Японії. Вона не замінює лікаря, але є потужним інструментом, який
підвищує ефективність роботи лікаря первинної ланки та реалізує право
кожного пацієнта на спеціалізовану та високоспеціалізовану медичну
допомогу незалежно від того, де він проживає.

Докладніше

ТЕЛЕМЕДИЦИНА, ТЕЛЕДЕРМАТОЛОГІЯ: РЕАЛІЇ ТА ПЕРСПЕКТИВИ В УКРАЇНІ

Link

Share Button

ТЕЛЕМЕДИЦИНА, ТЕЛЕДЕРМАТОЛОГІЯ: РЕАЛІЇ ТА ПЕРСПЕКТИВИ В УКРАЇНІ
В.І. Степаненко, В.В. Короленко

Реформування галузі охорони здоров’я в Україні відбувається відповідно до Програми економічних реформ на 2010—2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», розробленої Комітетом економічних реформ при Президентові України. Програмою визначено дві основні проблеми галузі, які потребують розв’язання: низька якість медичних послуг та нерівний доступ до послуг охорони здоров’я.

Докладніше