Link

Share Button

Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками та Центр громадського здоров’я МОЗ України підписали меморандум про взаєморозуміння та співпрацю.

Предметом координації зусиль в рамках меморандуму, що підписаний 10 лютого 2021 року, є підтримка та зміцнення потенціалу Держлікслужби та підпорядкованої їй мережі лабораторій відповідно до програми «Прискорення прогресу у зменшенні тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції в Україні».

Це співробітництво реалізується на виконання вимог Державної стратегії у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 року № 1415-р, Закону України «Про виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні», а також чинного законодавства у сфері контролю якості лікарських засобів.

Співпраця передбачає, зокрема, подальшу гармонізацію законодавства України до законодавства ЄС в сфері контролю якості лікарських засобів, в тому числі тих, які застосовуються для лікування туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу, гепатиту та замісної підтримуючої  терапії; модернізацію інформаційних систем; проведення навчання персоналу лабораторій з вимог ВООЗ до прекваліфікованих лабораторій та з вимог ISO 17025:2017, створення комунікаційної платформи для обміну інформацією з якості лікарських засобів, а також сприяння проведення лабораторного контролю якості лікарських засобів, які застосовуються для лікування туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу, гепатиту та замісної підтримуючої терапії.

ГРОМАДСЬКЕ ЗДОРОВ’Я. ВІЛ/СНІД

Link

Share Button

ГРОМАДСЬКЕ ЗДОРОВ’Я. ВІЛ/СНІД
Бесіда на Центральному телеканалі (м.Київ та Київська область).
1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

Ведуча – Анна Трофімова.

Link

Share Button

ГРОМАДСЬКА ДЕРМАТОВЕНЕРОЛОГІЯ. ІНФЕКЦІЇ, ЯКІ ПЕРЕДАЮТЬСЯ СТАТЕВИМ ШЛЯХОМ
Популярно людям – про інфекції, які передаються статевим шляхом, на Центральному телеканалі (м.Київ та Київська область)

Ведуча – Анна Трофімова.

ЗНАЙДЕНО ГЕН, ЩО МОЖЕ ЗАХИСТИТИ ВІД ВІЛ

Link

Share Button

ЗНАЙДЕНО ГЕН, ЩО МОЖЕ ЗАХИСТИТИ ВІД ВІЛ

 

 

 

 

 

фото з сайту http://www.hivehealthmedia.com

Дослідники кафедри інфекційних хвороб Королівського Коледжу Лондону, Велика Британія (King’s College London), доктор Керолайн Гужон (Caroline Goujon) та професор Майк Мелім (Mike Malim) вперше виявили ген , потенційно здатний захистити організм від вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ). Білок, який кодується геном MX2, ефективно пригнічує здатність вірусу до реплікації, а також вмикає механізм стійкості до ВІЛ, що дає надію на появу в майбутньому нового нетоксичного методу лікування ВІЛ-інфекції.

доктор Керолайн Гужон (фото з сайту http://www.kcl.ac.uk)

 

 

 

 

професор Майк Мелім (фото з сайту http://www.kcl.ac.uk)

 

 

 

Проводячи лабораторні експерименти на двох лініях лейкоцитів, в одній з яких ген MX2 був активований, а в іншій – «вимкнений», дослідники виявили, що в першому випадку відповідний білок, який кодується геном, повністю блокував здатність вірусу, що вже проник у клітину, до реплікації завдяки зв’язуванню з ключовим білком вірусної оболонки і пригніченню процесу самозбірки вірусних частинок. У тих клітинах, де ген MX2 був не активний, вірус успішно реплікувався.

Також білок MX2 запускає в клітинах синтез альфа – інтерферону , що робить їх більш стійкими до ВІЛ.

«Досі ми дуже мало знали про ген MX2 , однак тепер нам відкрилася його захисна антивірусна функція і здатність бити в найбільш вразливу точку життєвого циклу вірусу , – зазначив професор Майк Мелім. – Це відкриває нові можливості з розробки методів нетоксичної терапії. Надалі може бути два шляхи – створити речовину, що імітує функції білка MX2, або ж препарат, який активує ген MX2. Розробка ліків, які стимулюють захисні сили організму, дуже важлива, оскільки відбувається запуск природних процесів, а крім того, виключається проблема розвитку резистентності до препаратів».

Докладніше в публікації журналу Nature

НОВІ ПЕРСПЕКТИВИ ВИЛІКУВАННЯ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ

Link

Share Button

НОВІ ПЕРСПЕКТИВИ ВИЛІКУВАННЯ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ

 Кількість пацієнтів, позбавлених від ВІЛ, зросла до чотирьох. До недавнього часу були відомі лише два випадки, коли хворих вдалося позбавити від ВІЛ.

У 2006 році, під час лікування від ВІЛ, Тімоті Рей Брауну (відомому нині як «берлінський пацієнт») був поставлений діагноз лейкемії. Після лікування за допомогою стовбурових клітин, узятих від людини, яка народилася з генетичною мутацією, що викликає імунітет до ВІЛ-інфекції, Т.Браун був у змозі припинити лікування ВІЛ-інфекції, оскільки захворювання зникло.

Тімоті Браун (фото з сайту www.npr.org)

 

Доцент Дебора Персо (Deborah Persaud) з Університету Джона Хопкінса (США) 3 березня 2013 року на конференції з ретровірусних та опортуністичних інфекцій в Атланті, штат Джорджія, представила перший задокументований випадок вилікування дитини від ВІЛ-інфекції і другий випадок вилікування від ВІЛ взагалі. Доктор Персо описала дворічну дитину з штату Міссісіпі, якій поставили діагноз ВІЛ-інфекції при народженні і відразу ж призначили антиретровірусну терапію. У 18 місяців батьки перестали давати дитині антиретровірусні препарати і забрали її з-під спостереження.  При наступному обстеженні у 23 місяці, незважаючи на 5-місячну відсутність лікування, у дитини було відсутнє вірусне навантаження. Ряд високочутливих тестів підтвердили відсутність ВІЛ-інфекції. Всебічні випробування спростували сумніви, що мати і дитина були ВІЛ-позитивними, коли дитина народилася, і, водночас, сьогодні немає жодних ознак ВІЛ-інфекції у дитини, які можна виявити найчутливішими  доступними засобами. Дослідники вважають, що випадок вилікування дитини зумовлений комбінацією впливу антиретровірусної терапії та особливостей функціонування імунної системи новонароджених, що спонукає до інтенсивного вивчення цих особливостей. Випадок у штаті Міссісіпі також підкреслює важливість виявлення ВІЛ-інфікованих вагітних жінок та розширення доступу до лікування схемами, щоб запобігти інфікуванню від матері до дитини, і відразу ж розпочинати антиретровірусну терапію немовлят, якщо вони народжені ВІЛ-позитивними.

Дебора Персо

(фото з сайту www.hopkinsmedicine.org)

 

На 7-й конференції Міжнародного товариства з дослідження ВІЛ, що проходила 30 червня-3 липня 2013 року в Куала-Лумпурі (Малайзія), Деніел Куріцкес (Daniel R. Kuritzkes) і його колеги з Брігамової та Жіночої лікарні (Brigham and Women’s Hospital) в Бостоні (США) повідомили, що їм вдалося елімінувати вірус імунодефіциту з організму двох дорослих хворих за допомогою пересадки стовбурових клітин.

Деніел Куріцкес виступає в Куала-Лумпурі

(фото з сайту www.bordermail.com.au)

Одному з «бостонських пацієнтів» пересадку кісткового мозку робили три роки тому, іншому – п’ять років тому. Зараз вони перестали отримувати антиретровірусні препарати (один не користується ними 15 тижнів, інший – 7 тижнів), і жодних слідів вірусної  нуклеїнової кислоти в їх крові так і не з’явилося. Дослідники стверджують, що про повне одужання можна буде сказати принаймні через рік, оскільки ВІЛ може знаходитися в організмі латентно.

Пересадку стовбурових клітин робили і «берлінському пацієнту», проте в бостонському варіанті терапії була одне суттєва відмінність. У Берліні хворому теж вводили стовбурові клітини крові, але при цьому вони несли мутантний білок CCR5, який потрібен ВІЛ, щоб проникнути в клітину. Тобто у цих стовбурових клітин спеціально створювалася стійкість до вірусу. У Бостоні ж пересаджували звичайні стовбурові клітини, без будь-яких антивірусних мутацій, діючи за правилами протиракової терапії, оскільки у пацієнтів, крім СНІДу, була ще й лімфома. Тобто єдиним захистом від вірусу були звичайні антиретровірусні препарати.

Дослідники висловили припущення: причиною позбавлення від вірусу стало те, що пересаджені клітини витіснили власні клітини, уражені ВІЛ, і тим самим знищили його потенційні резервуари.

Отримані в Бостоні результати можуть свідчити також про те, що антиретровірусна терапія може бути ефективною й сама по собі, без додаткової підтримки у вигляді генної терапії – адже пересаджені клітини в цьому випадку ніяких спеціальних мутацій не несли.

З іншого боку, пересадка стовбурових клітин не є найбезпечнішою процедурою, тому, оцінюючи можливість практичного використання її як засобу проти СНІДу, потрібно подумати, як зменшити імунні ризики, пов’язані з трансплантацією кісткового мозку.

НАНОЧАСТИНКИ З БДЖОЛИНОЮ ОТРУТОЮ ЗДАТНІ ВБИВАТИ ВІЛ

Link

Share Button

Наночастинки (фіолетові) несуть на собі меліттин (зелений) та вступають в контакт з ВІЛ (маленькі тільця з шипами), руйнуючи захисну оболонку вірусу. Молекулярні бампери (маленькі червоні овали) заподіяння шкоди наночастинками нормальним клітинам організму, які набагато більші за розміром (Hood JL, Jallouck AP, Campbell N, Ratner L, Wickline SA, 2013).

НАНОЧАСТИНКИ, ЩО МІСТЯТЬ БДЖОЛИНУ ОТРУТУ, ЗДАТНІ ВБИВАТИ ВІЛ

Як доводять співробітники школи медицини Вашингтонського університету в Сент-Луїсі, бджолина отрута може знищити вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), залишаючи навколишні клітини неушкодженими. Це відкриття стало важливим кроком на шляху створення вагінального гелю, який може запобігти розповсюдженню ВІЛ.

Бджолина отрута містить сильний токсин меліттин, який утворює отвори в захисній оболонці, що оточує ВІЛ та інші віруси. Завантажений у наночастки, меліттин не завдає шкоди нормальним клітинам. Групою дослідників J.L. Hood додані захисні “бампери” на поверхню наночастинок, тому, коли вони вступають в контакт з нормальними клітинами, які набагато більші за розміром, наночастинки просто відскакують. ВІЛ, з іншого боку, менший від наночастинок, тому вірус вміщується між “бамперами” і вступає в контакт з поверхнею наночастинки, де знаходиться меліттин.
За словами J.L. Hood, перевагою такого підходу є те, що наночастинки руйнують суттєву частину структури вірусу. Навпаки, більшість антиретровірусних препаратів пригнічують здатність вірусу до реплікації, але нічим не попереджують первинного інфікування. Деякі штами вірусу адаптувалися до цих препаратів і продовжують реплікуватися.
“Ми піддаємо атаці фізичні властивості ВІЛ”, говорить J.L. Hood. “Теоретично, немає жодного шляху для вірусів адаптуватися до цього. Вірус не може існувати без захисного покриття, двошарової мембрани, яка покриває вірус “.
Крім профілактики у формі вагінального гелю, Hood також бачить перспективу для використання наночасток з меліттином для лікування існуючої ВІЛ-інфекції, особливо лікарсько-стійкої. Наночастки можуть бути введені внутрішньовенно і, в теорії, були б у змозі очистити від ВІЛ кров.
“Основа частинки, яку ми використовуємо в цих дослідах, була розроблена багато років тому як штучний форменний елемент крові”, говорить Hood. “Вона не дуже добре працює для доставки кисню, але циркулює благополучно в організмі і дає нам хорошу платформу для боротьби з різними видами інфекцій”.
Меліттин атакує двошарові мембрани неселективно. Багато вірусів, включаючи гепатит B і C, мають подібну захисну оболонку і є уразливими до заповнених меліттином наночастинок.
Хоча ця робота була виконана в клітинах у лабораторних умовах, Hood і його колеги кажуть, що наночастинки легко виробляти в досить великих кількостях та постачати їх для майбутніх клінічних випробувань.

ПЕРШИЙ ЗАДОКУМЕНТОВАНИЙ ВИПАДОК ВИЛІКУВАННЯ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ У ДИТИНИ

Link

Share Button

ПЕРШИЙ ЗАДОКУМЕНТОВАНИЙ ВИПАДОК ВИЛІКУВАННЯ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ У ДИТИНИ

Доцент Дебора Персо (Deborah Persaud) з Університету Джона Хопкінса (США) представила перший задокументований випадок вилікування дитини від ВІЛ-інфекції і другий випадок вилікування від ВІЛ взагалі. Ці дані були оголошені 3 березня 2013 року на конференції з ретровірусних та опортуністичних інфекцій в Атланті, штат Джорджія.

Доктор Персо описала дворічну дитину з штату Міссісіпі, якій поставили діагноз ВІЛ-інфекції при народженні і відразу ж призначили антиретровірусну терапію. У 18 місяців батьки перестали давати дитині антиретровірусні препарати і забрали її з-під спостереження.  При наступному обстеженні у 23 місяці, незважаючи на 5-місячну відсутність лікування, у дитини було відсутнє вірусне навантаження. Ряд високочутливих тестів підтвердили відсутність ВІЛ-інфекції. Всебічні випробування спростували сумніви, що мати і дитина були ВІЛ-позитивними, коли дитина народилася, і, водночас, сьогодні немає жодних ознак ВІЛ-інфекції у дитини, які можна виявити найчутливішими  доступними засобами.

Єдиним до цього часу задокументованим випадком лікування ВІЛ-інфекції залишався випадок Тімоті Брауна, так званого «Берлінського пацієнта». У 2006 році, під час лікування від ВІЛ, панові Брауну був поставлений діагноз лейкемії. Після лікування за допомогою стовбурових клітин, узятих від людини, яка народилася з генетичною мутацією, що викликає імунітет до ВІЛ-інфекції, пан Браун був у змозі припинити лікування ВІЛ-інфекції, оскільки захворювання зникло.

Дослідники вважають, що випадок вилікування дитини зумовлений комбінацією впливу антиретровірусної терапії та особливостей функціонування імунної системи новонароджених, що спонукає до інтенсивного вивчення цих особливостей.

Випадок у штаті Міссісіпі також підкреслює важливість виявлення ВІЛ-інфікованих вагітних жінок та розширення доступу до лікування схемами, щоб запобігти інфікуванню від матері до дитини, і відразу ж розпочинати антиретровірусну терапію немовлят, якщо вони народжені ВІЛ-позитивними.

(за матеріалами Science Daily, 3 березня 2013)

Фото надане NIH/National Institute of Allergy and Infectious Diseases

Докладніше на сайті Science Daily (англ.)

ЗА ДАНИМИ UNAIDS, У 25 КРАЇНАХ СВІТУ ТЕМПИ ЕПІДЕМІЇ ВІЛ УПОВІЛЬНИЛИСЯ

Link

Share Button

ЗА ДАНИМИ UNAIDS, У 25 КРАЇНАХ СВІТУ ТЕМПИ ЕПІДЕМІЇ ВІЛ УПОВІЛЬНИЛИСЯ


UNAIDS повідомляє про більш ніж 50% зниження числа нових інфекцій в 25 країнах, у той час як країнам залишається 1000 днів до терміну, встановленого для досягнення глобальних цілей зі СНІДу.

Докладніше на сайті UNAIDS (рос., звіт англ.)

ЕПІДЕМІЯ ВІЛ / СНІДУ В УКРАЇНІ УПОВІЛЬНИЛАСЯ

Link

Share Button

ЕПІДЕМІЯ ВІЛ / СНІДУ В УКРАЇНІ УПОВІЛЬНИЛАСЯ
Вперше в історії України епідемія ВІЛ / СНІДу уповільнюється – за даними офіційної статистики у 2012 році темпи поширення ВІЛ-інфекції (кількість нових випадків ВІЛ-інфекції) виявилися нижчими, ніж у 2011 році.
Докладніше на сайті Фонду Олени Пінчук “АнтиСНІД” (рос.)