ВІДБУЛОСЬ ЧЕРГОВЕ ЗАСІДАННЯ ГРОМАДСЬКОЇ РАДИ ПРИ ДЕРЖАВНІЙ СЛУЖБІ УКРАЇНИ З ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ ТА КОНТРОЛЮ ЗА НАРКОТИКАМИ

Link

Share Button

ВІДБУЛОСЬ ЧЕРГОВЕ ЗАСІДАННЯ ГРОМАДСЬКОЇ РАДИ ПРИ ДЕРЖАВНІЙ СЛУЖБІ УКРАЇНИ З ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ ТА КОНТРОЛЮ ЗА НАРКОТИКАМИ

27 червня 2023 року в приміщенні Держлікслужби відбулось друге у поточному році засідання Громадської ради у змішаному форматі: онлайн та офлайн.

Першим пунктом порядку денного засідання було внесення змін до складу Громадської ради, а саме: уведення нового делегованого представника. За результатами голосування прийнято рішення – надалі «Щотижневик Аптека» представлятиме Катерина Горбунова.

Далі учасники обговорили проект Закону «Про медичні вироби», опублікований на офіційному вебпорталі парламенту України за № 7585 від 25.07.2022, та Закон України «Про систему громадського здоров’я» від 6 вересня 2022 року № 2573-IX.

Заступник Голови Володимир Короленко розповів про виконання Держлікслужбою Орієнтовного плану проведення консультацій з громадськістю у І півріччі 2023 року.

Члени Громадської ради спільно з представниками Держлікслужби обговорили розробку Національних стандартів Належної аптечної практики (GPP), адаптацію Ліцензійних умов до вимог Європейського законодавства, отримали відповіді представників органу влади на низку практичних питань.

Link

Share Button

ДЕРЖЛІКСЛУЖБА ДОЛУЧИЛАСЯ ДО ОБГОВОРЕННЯ У ПАРЛАМЕНТСЬКОМУ КОМІТЕТІ

23 червня 2023 року представники Держлікслужби взяли участь у засіданні робочої групи для спільного напрацювання плану заходів для повного приведення законодавства України у відповідність із acquis ЄС в сфері охорони здоров’я, створеної на базі Підкомітету з питань адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу (aquis ЄС), виконання міжнародно-правових зобов’язань України у сфері європейської інтеграції Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування. Після привітального слова від Голови Комітету Михайла Радуцького голова робочої групи Ольга Стефанишина  розповіла учасникам зібрання про стан вжитих заходів щодо адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу (acquis ЄС) за результатами попередніх засідань робочої групи у сфері безпеки та якості донорської крові та компонентів крові та у сфері регулювання фармацевтичного ринку. Згодом відбулось обговорення перспектив адаптації українського законодавства до положень acquis ЄС у сфері обігу медичних виробів, зокрема обговорення доопрацьованого (з урахуванням права Європейського Союзу) профільного законопроєкту. В дискусії взяли участь народні депутати – члени Комітету, представники МОЗ України, РНБО, фармацевтичного ринку та громадськості.

УЧАСТЬ У КОНФЕРЕНЦІЇ КОРОЛІВСЬКОГО ТОВАРИСТВА (ВЕЛИКА БРИТАНІЯ), ПРИСВЯЧЕНІЙ ВІДБУДОВІ УКРАЇНИ

Link

Share Button

УЧАСТЬ У КОНФЕРЕНЦІЇ КОРОЛІВСЬКОГО ТОВАРИСТВА (ВЕЛИКА БРИТАНІЯ), ПРИСВЯЧЕНІЙ ВІДБУДОВІ УКРАЇНИ

У травні 2023 року Лондонське Королівське Товариство (Royal Society) організувало конференцію у партнерстві з Мережею взаємодії університетів і політики (UPEN) спільно з Фондом Президента України з питань освіти, науки та спорту та Посольством України у Великій Британії. Вона фінансувалась Universities UK International, Research England та British Council, а також підтримувався Академією медичних наук, Британською академією та Королівською інженерною академією.

Конференція зібрала дослідників з українських та британських університетів та політиків, щоб дослідити, як дослідження можуть допомогти вирішити деякі з багатьох викликів, що стоять перед політиками, від відновлення економіки України до задоволення складних потреб, пов’язаних зі здоров’ям та добробутом, переосмислення регіональної безпеки та партнерства, а також планування зеленого відновлення. Сама конференція – це лише початок. Мета організаторів полягає в тому, щоб дискусії на Конференції та більш широка робота над відновленням України ґрунтувалися на дослідницьких даних та досвіді.

 

УЧАСТЬ У ХІІ КОНГРЕСІ «АПТЕКИ СВІТУ 2023»

Link

Share Button

УЧАСТЬ У ХІІ КОНГРЕСІ «АПТЕКИ СВІТУ 2023»

8 червня 2023 р. представники органів влади, топ-менеджмент фармацевтичного бізнесу різних ланок, професійних асоціацій, освітяни та провідні експерти фармацевтичного ринку зібралися в столиці обговорити найбільш актуальні та болючі теми галузі. ХІІ Конгрес «Аптеки світу 2023», організований Proxima Research International спільно з «МОРІОН» та «Medical Data Menegement» (MDM), — провідна подія, яка зібрала близько 300 професіоналів фармацевтичної галузі з усієї країни та зарубіжжя. Подальше регулювання аптечної діяльності, перші результати запровадження електронного (е-) рецепта на всі рецептурні препарати, фармацевтичні кадри, освіта та самоврядування — ключові теми дискусій та обговорень Конгресу «Аптеки світу 2023».

Мобільні аптечні пункти та забезпечення ліками в сільській місцевості стали головними темами для дискусій під час конгресу.

Цього року влада виступила з ініціативою запровадити мобільні аптечні пункти, декларуючи благородну мету — забезпечити доступ до лікарських засобів жителів сіл, в яких відсутні стаціонарні аптеки. За словами Сергія Кузьміних, народного депутата України, голови підкомітету з питань фармації та фармацевтичної діяльності Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, відповідні зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) (далі — Ліцензійні умови) найближчим часом планується передати на розгляд Уряду.

Але з боку ринку багато питань лишаються відкритими. По-перше, для придбання рецептурного препарату пацієнту все одно необхідно звертатися до лікаря. По-друге, як в аптечному мобільному пункті погасити е-рецепт за відсутності стабільного інтернет-зв’язку? Очевидно, що без встановлення на відповідному транспорті супутникового модема це неможливо. Чи не доцільніше створити сприятливі умови для відпуску ліків через фельдшерсько-акушерські пункти (ФАП)?

За словами Володимира Короленка, заступника голови Державної служби України з лікарських засобів та конт­ролю за наркотиками (Держлікслужба), відповідь на поставлені запитання має стратегічні та тактичні аспекти. Так, у Держлікслужбі наразі завершено розробку так званого self-screening профільного законодавства щодо його відповідності законодавству ЄС, яке стосується діяльності цього органу. Результати самоперевірки показали, що більш ніж на 80% норми європейського законодавства імплементовано. Багато роботи передбачає імплементація нового Закону України «Про лікарські засоби». Вже опрацьовується питання створення єдиного органу державного контролю у сфері обігу лікарських засобів. Наразі найбільш доцільним варіантом вбачається створення такого органу саме на базі Держлікслужби, оскільки більшість функцій, притаманних новому органу, здійс­нюється саме нею.

Що стосується мобільних аптечних пунктів, то, за словами В. Короленка, в умовах війни влада шукає будь-які можливості забезпечити українців доступними і якісними ліками. Після запуску такого механізму ретельно аналізуватимуться у тому числі сильні і слабкі сторони відповідного рішення.

Більш детально на запланованих змінах до Ліцензійних умов щодо мобільних аптечних пунктів зупинився Олександр Котов, начальник Управління оптової та роздрібної торгівлі Держлікслужби. Аналіз Ліцензійного реєстру з виробництва лікарських засобів (в умовах аптеки), оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами показав, що лише 28% загальної кількості аптечних закладів працюють у сільській місцевості.

Планується, що мобільні аптечні пункти функціонуватимуть у тих селах, де немає стаціонарних аптечних закладів. Як тільки стаціонарний аптечний заклад відкривається в такому селі, аптека на колесах перестає там функціонувати. Ліцензіат буде зобов’язаний подати до територіального органу Держлікслужби та органу місцевого самоврядування маршрут курсування мобільного аптечного пункту. При цьому в таких аптечних пунктах дозволятиметься реалізація як безрецептурних, так і рецептурних препаратів.

Інші пропозиції органів влади в контексті підвищення доступності ліків для сільського населення — спрощення вимог до аптек у селі та до кваліфікаційних вимог персоналу аптечних закладів у сільській місцевості. Відповідний проєкт змін до Ліцензійних умов вже розроблений і виносився на громадське обговорення у травні поточного року.

О. Котов відзначив проблематику низького рівня залученості аптечних закладів саме при лікувально-профілактичних закладах до програм реімбурсації лікарських засобів. З цього приводу також є напрацювання Держлікслужби, які полягають у зобов’язанні аптечних закладів при лікарнях укладати договори про реімбурсацію лікарських засобів та медичних виробів з Національною службою здоров’я України.

В умовах воєнного стану Держлікслужба здійснює ліцензування господарської діяльності, але контроль, за словами О. Котова, на жаль, не працює у повному обсязі у зв’язку з призупиненням проведення планових перевірок, а позапланові проводяться за погодженням із МОЗ за наявності загрози, що чинить негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини.

За матеріалом “Щотижневика Аптека”

ГОСТЬОВА ЛЕКЦІЯ ДЛЯ МАЙБУТНІХ ЕКСПЕРТІВ В НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Link

Share Button

ГОСТЬОВА ЛЕКЦІЯ ДЛЯ МАЙБУТНІХ ЕКСПЕРТІВ В НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ

13 червня 2023 року на кафедрі експертизи харчових продуктів відбулася гостьова онлайн-лекція «Громадське здоров’я в Україні», яку прочитав заступник голови Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, доктор медичних наук Володимир Короленко.
Лекція була організована для здобувачів групи ХЕ-1-10 освітньо-професійної програми «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» кураторкою академічної групи Катериною Золотоверх. До участі у зустрічі були також запрошені здобувачі третього курсу та викладачі кафедри експертизи харчових продуктів
Головна мета заходу – ознайомлення зі станом громадського здоров`я в Україні, посилення знань щодо заходів, спрямованих на збереження та зміцнення здоров’я здобувачів освіти та населення загалом. Адж здоров’я – це перша і найважливіша потреба людини. Тому важливо приділяти увагу його зміцненню, попередженню захворювань, збільшенню тривалості активного та працездатного віку, заохоченню до здорового способу життя.
Тема лекції – надзвичайно актуальна, складна і комплексна. Мова йшла про систему охорони здоров’я, еволюцію сучасного громадського здоров’я, цілі та завдання сталого розвитку щодо здоров’я, оперативні функції громадського здоров’я, серед яких важливою умовою є забезпечення населення якісними та безпечними харчовими продуктами.
Спікер розповів про Угоду про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, яка передбачає, що сторони розвивають співпрацю в галузі охорони громадського здоров’я для підвищення рівня його безпеки і захисту здоров’я людини як передумови сталого розвитку й економічного зростання. Угодою передбачена низка заходів, затверджені Кабінетом Міністрів плани для виконання цієї Угоди. Фахівець зазначив, що на виконання цих планів створена державна установа – Центр громадського здоров’я при Міністерстві охорони здоров’я. Завдяки чому і будується система громадського здоров’я як цілісна система.
Лектор наголосив на важливості балансу між політиками протекціонізму та фрітрейдерства (політики вільної торгівлі), щоб забезпечити населення стратегічними продуктами. Також докладно зупинився на негативних наслідках війни, які наносять непоправну шкоду нашій країні та населенню.
Пояснив термін «дипломатія глобального здоров’я», що має охопити на меті багаторівневі та багатосторонні процеси переговорів, які формують і керують глобальним політичним середовищем для охорони здоров’я. Також лектор розповів про сім вимірів дипломатії глобальної охорони здоров’я і висвітлив інформацію про стратегічний ракурс: європейська інтеграція і розвиток сфери здоров’я.
Після основної частини лекції, Володимир Короленко відповів на запитання аудиторії. Обговорили аспекти здорового харчування, як правильно та збалансовано харчуватися самим і вчити здобувачів освіти. Також поговорили про вплив економічного, наукового аспекту на це питання, важливість індивідуалізованого харчування та доступність його з точки зору фінансового забезпечення.
Також порушили питання моніторингу стану здоров’я населення, обговорили проблеми психічного здоров’я в Україні, наслідки реорганізації санітарно-епідеміологічної служби, проблематику контролю за біологічно-активними добавками. Спікер приділив увагу і епідеміологічним наслідкам від підриву Каховської ГЕС.