КРУГЛИЙ СТІЛ В АСС, ПРИСВЯЧЕНИЙ БОРОТЬБІ З ФАЛЬСИФІКОВАНИМИ ЛІКАМИ

Link

Share Button

КРУГЛИЙ СТІЛ В АСС, ПРИСВЯЧЕНИЙ БОРОТЬБІ З ФАЛЬСИФІКОВАНИМИ ЛІКАМИ
Фальсифікована та контрафактна продукція у фармацевтичному секторі та секторі медичного обладнання має бути ліквідована. Американська торговельна палата в Україні (American Chamber of Commerce in Ukraine) спільно з Посольством США в Києві 13 вересня 2023 року провели Круглий стіл «Боротьба з фальсифікованою та контрафактною продукцією в сфері охорони здоров’я».
Представники Посольства США в Україні, Управління кримінальних розслідувань Адміністрації з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США, Управління патентів і товарних знаків США, Офісу Генерального прокурора, Національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (IP Office), Служби безпеки України, Національної поліції України України, Державної прикордонної служби України, Державної митної служби України, Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, а також Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності, МОЗ України, Держлікслужби України, Благодійного фонду «Пацієнти України» та міжнародні фармацевтичні виробники погодилися з необхідністю вдосконалення законодавства для боротьби з фальсифікованою та контрафактною продукцією у фармацевтичному секторі та секторі медичного обладнання.
Цей унікальний консенсус між зацікавленими сторонами може підштовхнути необхідні зміни для гармонізації української регуляторної системи з європейськими нормами та стандартами у боротьбі з фальсифікованими та підробленими лікарськими засобами, а також повної імплементації Конвенції Medicrime до українського законодавства та впровадження верифікації. Це допоможе забезпечити українському пацієнту доступ українських пацієнтів до безпечних та належної якості ліків і медичних виробів.
Також учасники зосередили увагу на обговоренні стану належного та всебічного розслідування у сфері фальсифікації та фальсифікації лікарських засобів, а також необхідності створення при Офісі Генерального прокурора спеціалізованого підрозділу з розгляду справ про порушення прав інтелектуальної власності.
Автор сайту говорив про основні цінності у сфері забезпечення якісними ліками, про вектор превенції та взаємодії з правоохоронними органами через мережу меморандумів про співпрацю, про роботу Держлікслужби в комітеті MEDICRIME.

МЕМОРАНДУМ ПРО ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ ТА СПІВПРАЦЮ МІЖ ДЕРЖЛІКСЛУЖБОЮ ТА ПРОЄКТОМ SAFEMED

Link

Share Button

МЕМОРАНДУМ ПРО ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ ТА СПІВПРАЦЮ МІЖ ДЕРЖЛІКСЛУЖБОЮ ТА ПРОЄКТОМ SAFEMED

У День Незалежності взяв участь у церемонії підписання Меморандуму про взаєморозуміння та співпрацю між Держлікслужбою та проєктом SAFEMed (”Безпечні, доступні та ефективні ліки для українців”), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Предметом співпраці, зокрема, є розвиток інституційної спроможності Держлікслужби з урахуванням створення єдиного Органу Державного Контролю на її базі.

Меморандум також передбачає проведення аудиту наявної ІТ-інфраструктури Держлікслужби та надання підтримки у розробці стратегії її розвитку з урахуванням створення єдиного Органу Державного Контролю на її базі.

МОДУЛЬ ШКОЛИ СТРАТЕГІВ, ПРИСВЯЧЕНИЙ СТРАТЕГІЧНИМ КОМУНІКАЦІЯМ

Link

Share Button
МОДУЛЬ ШКОЛИ СТРАТЕГІВ, ПРИСВЯЧЕНИЙ СТРАТЕГІЧНИМ КОМУНІКАЦІЯМ
16 серпня 2023 року у рамках Школи підготовки стратегів, ініційованій НАДС, відбувся модуль, присвячений стратегічним комунікаціям. Учасники – професіонали вищого корпусу держслужби, які залучаються до стратегічних перетворень, щоб державні інституції вистояли у війні та мали змогу ефективно працювати над відновленням у повоєнний період.
На початку зустрічі говорили про доступність, відкритість, партнерство, креативність, сміливість творити нове на державній службі та відповідні кейси Департаменту інформації та взаємодії з громадськістю Секретаріату Уряду – #доступ до інформації, #ЄдинийГолос, #UkraineNow, Партнерство #ВідкритийУряд.
А продовжили – обговоренням ідей розвитку держслужби та урядових комунікацій, що стали рефлексіями учасників Школи підготовки стратегій на прочитання підбірки книжок, зокрема, автор сайту презентував рефлексію технології “гнучкої співпраці”, описаної конфліктологом Адамом Кехейном у роботі “Взаємодія з ворогом. Як працювати з людьми, з якими ви не згодні, які вам не подобаються і яким ви не довіряєте”.
Такі фасилітовані обговорення книжок допомагають розвинути:
  • аналітичне та критичне мислення,
  • вміння активного навчання,
  • креативність, гнучкість,
  • вміння аргументувати погляди та генерувати ідеї.
А саме ці навички – серед ТОП-10 навичок 2025 року за версією World Economic Forum.

ВИСТУП НА ЗАСІДАННІ ПАРЛАМЕНТСЬКОГО КОМІТЕТУ З ПИТАНЬ ІНТЕГРАЦІЇ ДО ЄС

Link

Share Button

ВИСТУП НА ЗАСІДАННІ ПАРЛАМЕНТСЬКОГО КОМІТЕТУ З ПИТАНЬ ІНТЕГРАЦІЇ ДО ЄС

На засіданні парламентського Комітету з питань інтеграції України до ЄС 8 серпня 2023 року взяв участь у розгляді проєкту Закону №9169 про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо забезпечення доступу до лікарських засобів під час дії воєнного стану. Автори проєкту запропонували доповнити статтю 21 Закону України «Про лікарські засоби» положеннями, згідно з якими на період дії воєнного стану в Україні та трьох місяців після припинення або скасування такого стану продаж лікарських засобів здійснюється без рецепта лікаря, крім наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, а також сильнодіючих, отруйних, радіоактивних та імунобіологічних лікарських засобів. У своєму виступі наголосив, що зазначений законопроєкт суперечить статті 71 директиви Європейського парламенту і Ради 2001/83/ЄС від 6 листопада 2001 року про Кодекс Співтовариства щодо лікарських засобів, призначених для застосування людиною.
Комітет одностайно дійшов висновку: проєкт Закону не відповідає міжнародно-правовим зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції та праву ЄС.

ЗУСТРІЧ З ВІДОМИМ ВОЛОНТЕРОМ

Link

Share Button
ЗУСТРІЧ З ВІДОМИМ ВОЛОНТЕРОМ
У МОЗ України 4 серпня відбулася зустріч працівників сфери охорони здоров’я з громадським діячем, волонтером, засновником іменного благодійного фонду Сергієм Притулою, у якій взяли участь також працівники Держлікслужби. Під час заходу, що мав промовисту назву – “Стійкість у час війни” – Сергій Притула розповів про свій життєвий шлях, поділився досвідом співпраці з органами державної влади в Україні та за кордоном, відповів на низку запитань. Говорили про найвищі цінності – свободу, гідність, здоров’я людей в часи повномасштабної війни.

УЧАСТЬ У ТРЕНІНГУ З ГЕНДЕРНОЇ ПОЛІТИКИ

Link

Share Button
УЧАСТЬ У ТРЕНІНГУ З ГЕНДЕРНОЇ ПОЛІТИКИ
В рамках «Школи підготовки стратегів» 3 серпня 2023 року відбулось навчання з гендерної політики для держслужбовців категорії «А». Це нова освітня ініціатива Національного агентства України з питань державної служби (НАДС) та Вищої школи публічного управління за підтримки проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe).
Близько 40 державних службовців категорії «А» мали можливість послухати лекцію Урядової уповноваженої з питань ґендерної політики Катерини Левченко на тему «Стратегічні підходи до забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків Україні».
Також обговорили актуальні завдання державної ґендерної політики в умовах війни. Зокрема, учасники наголосили на необхідності зміцнення нормативно-правової бази у сфері ґендерної рівності.
Окрема увага була приділена Державній стратегії забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2030 року. Як наголосила Катерина Левченко, це практичний механізм наближення України до членства в ЄС та запорука її сталого економічного розвитку.
Крім того, учасники заходу проаналізували врахування принципу ґендерної рівності у напрямах Плану відновлення та розвитку України, залученість міжнародної спільноти до процесів відновлення, результати конференцій в Лугано та Лондоні, тощо.

УЧАСТЬ У КОНФЕРЕНЦІЇ КОРОЛІВСЬКОГО ТОВАРИСТВА (ВЕЛИКА БРИТАНІЯ), ПРИСВЯЧЕНІЙ ВІДБУДОВІ УКРАЇНИ

Link

Share Button

УЧАСТЬ У КОНФЕРЕНЦІЇ КОРОЛІВСЬКОГО ТОВАРИСТВА (ВЕЛИКА БРИТАНІЯ), ПРИСВЯЧЕНІЙ ВІДБУДОВІ УКРАЇНИ

У травні 2023 року Лондонське Королівське Товариство (Royal Society) організувало конференцію у партнерстві з Мережею взаємодії університетів і політики (UPEN) спільно з Фондом Президента України з питань освіти, науки та спорту та Посольством України у Великій Британії. Вона фінансувалась Universities UK International, Research England та British Council, а також підтримувався Академією медичних наук, Британською академією та Королівською інженерною академією.

Конференція зібрала дослідників з українських та британських університетів та політиків, щоб дослідити, як дослідження можуть допомогти вирішити деякі з багатьох викликів, що стоять перед політиками, від відновлення економіки України до задоволення складних потреб, пов’язаних зі здоров’ям та добробутом, переосмислення регіональної безпеки та партнерства, а також планування зеленого відновлення. Сама конференція – це лише початок. Мета організаторів полягає в тому, щоб дискусії на Конференції та більш широка робота над відновленням України ґрунтувалися на дослідницьких даних та досвіді.

 

УЧАСТЬ У ХІІ КОНГРЕСІ «АПТЕКИ СВІТУ 2023»

Link

Share Button

УЧАСТЬ У ХІІ КОНГРЕСІ «АПТЕКИ СВІТУ 2023»

8 червня 2023 р. представники органів влади, топ-менеджмент фармацевтичного бізнесу різних ланок, професійних асоціацій, освітяни та провідні експерти фармацевтичного ринку зібралися в столиці обговорити найбільш актуальні та болючі теми галузі. ХІІ Конгрес «Аптеки світу 2023», організований Proxima Research International спільно з «МОРІОН» та «Medical Data Menegement» (MDM), — провідна подія, яка зібрала близько 300 професіоналів фармацевтичної галузі з усієї країни та зарубіжжя. Подальше регулювання аптечної діяльності, перші результати запровадження електронного (е-) рецепта на всі рецептурні препарати, фармацевтичні кадри, освіта та самоврядування — ключові теми дискусій та обговорень Конгресу «Аптеки світу 2023».

Мобільні аптечні пункти та забезпечення ліками в сільській місцевості стали головними темами для дискусій під час конгресу.

Цього року влада виступила з ініціативою запровадити мобільні аптечні пункти, декларуючи благородну мету — забезпечити доступ до лікарських засобів жителів сіл, в яких відсутні стаціонарні аптеки. За словами Сергія Кузьміних, народного депутата України, голови підкомітету з питань фармації та фармацевтичної діяльності Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, відповідні зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) (далі — Ліцензійні умови) найближчим часом планується передати на розгляд Уряду.

Але з боку ринку багато питань лишаються відкритими. По-перше, для придбання рецептурного препарату пацієнту все одно необхідно звертатися до лікаря. По-друге, як в аптечному мобільному пункті погасити е-рецепт за відсутності стабільного інтернет-зв’язку? Очевидно, що без встановлення на відповідному транспорті супутникового модема це неможливо. Чи не доцільніше створити сприятливі умови для відпуску ліків через фельдшерсько-акушерські пункти (ФАП)?

За словами Володимира Короленка, заступника голови Державної служби України з лікарських засобів та конт­ролю за наркотиками (Держлікслужба), відповідь на поставлені запитання має стратегічні та тактичні аспекти. Так, у Держлікслужбі наразі завершено розробку так званого self-screening профільного законодавства щодо його відповідності законодавству ЄС, яке стосується діяльності цього органу. Результати самоперевірки показали, що більш ніж на 80% норми європейського законодавства імплементовано. Багато роботи передбачає імплементація нового Закону України «Про лікарські засоби». Вже опрацьовується питання створення єдиного органу державного контролю у сфері обігу лікарських засобів. Наразі найбільш доцільним варіантом вбачається створення такого органу саме на базі Держлікслужби, оскільки більшість функцій, притаманних новому органу, здійс­нюється саме нею.

Що стосується мобільних аптечних пунктів, то, за словами В. Короленка, в умовах війни влада шукає будь-які можливості забезпечити українців доступними і якісними ліками. Після запуску такого механізму ретельно аналізуватимуться у тому числі сильні і слабкі сторони відповідного рішення.

Більш детально на запланованих змінах до Ліцензійних умов щодо мобільних аптечних пунктів зупинився Олександр Котов, начальник Управління оптової та роздрібної торгівлі Держлікслужби. Аналіз Ліцензійного реєстру з виробництва лікарських засобів (в умовах аптеки), оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами показав, що лише 28% загальної кількості аптечних закладів працюють у сільській місцевості.

Планується, що мобільні аптечні пункти функціонуватимуть у тих селах, де немає стаціонарних аптечних закладів. Як тільки стаціонарний аптечний заклад відкривається в такому селі, аптека на колесах перестає там функціонувати. Ліцензіат буде зобов’язаний подати до територіального органу Держлікслужби та органу місцевого самоврядування маршрут курсування мобільного аптечного пункту. При цьому в таких аптечних пунктах дозволятиметься реалізація як безрецептурних, так і рецептурних препаратів.

Інші пропозиції органів влади в контексті підвищення доступності ліків для сільського населення — спрощення вимог до аптек у селі та до кваліфікаційних вимог персоналу аптечних закладів у сільській місцевості. Відповідний проєкт змін до Ліцензійних умов вже розроблений і виносився на громадське обговорення у травні поточного року.

О. Котов відзначив проблематику низького рівня залученості аптечних закладів саме при лікувально-профілактичних закладах до програм реімбурсації лікарських засобів. З цього приводу також є напрацювання Держлікслужби, які полягають у зобов’язанні аптечних закладів при лікарнях укладати договори про реімбурсацію лікарських засобів та медичних виробів з Національною службою здоров’я України.

В умовах воєнного стану Держлікслужба здійснює ліцензування господарської діяльності, але контроль, за словами О. Котова, на жаль, не працює у повному обсязі у зв’язку з призупиненням проведення планових перевірок, а позапланові проводяться за погодженням із МОЗ за наявності загрози, що чинить негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини.

За матеріалом “Щотижневика Аптека”

ВИСТУП НА ЛІКАРСЬКІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ

Link

Share Button

ВИСТУП НА ЛІКАРСЬКІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ

В рамках науково-практичної конференції з міжнародною участю «Особливості надання дерматовенерологічної допомоги населенню на етапі реформування медичної галузі та в умовах воєнного стану в Україні», що відбулася 16-17 травня в онлайн-форматі, автор сайту розповів лікарям про досягнення української медичної дипломатії. Безперечно, надзвичайно знаковим стало рішення про закриття Європейського офісу ВООЗ із профілактики та боротьби з неінфекційними захворюваннями у москві. Його функції буде перенесено до Копенгагена.

УЧАСТЬ У ВЕБІНАРІ ПОЛЬСЬКОГО ТОВАРИСТВА ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я

Link

Share Button

УЧАСТЬ У ВЕБІНАРІ ПОЛЬСЬКОГО ТОВАРИСТВА ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я

Взяв участь у науковому вебінарі «Мета: світ без диму. Чи використовуємо ми всі доступні засоби?», організованому Асоціацією SCOHRE та Польським товариством громадського здоров’я (Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego).
Наукова програма включала вступне слово президента цього товариства професора Анджея Фаля «Різні інструменти боротьби із залежностями. Цілісне ставлення до громадського здоров’я», доповідь Івони Пиляк (Міністерство фінансів Польщі) «Акцизний податок в охороні здоров’я: «Чим менше шкоди, тим менший податок» та панельну дискусію за участі експертів з Польщі, Італії, Словаччини та України.
Доповідь автора сайту була присвячена короткому огляду останніх новацій українського антитютюнового законодавства, впливу наслідків російської агресії на поширеність тютюнопаління серед українців, оновленню українського законодавства у сфері охорони здоров’я з урахуванням вимог acquis ЄС. Також розповів про прийняття та реалізацію Закону України «Про систему громадського здоров’я», який є ініціативою нашого міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка.